Senátor Valenta: Protikuřácký zákon má asi negativní dopady na Senát, protože spousta kolegů si šla zakouřit

07.12.2017 19:13

Projev na 11. schůzi Senátu 7. prosince 2017 k petici za změnu tzv. protikuřáckého zákona

Senátor Valenta: Protikuřácký zákon má asi negativní dopady na Senát, protože spousta kolegů si šla zakouřit
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Senátor Ivo Valenta za Soukromníky

Děkuji za slovo, dobrý den ještě jednou, pane předsedající, kolegyně, kolegové.

Já bych možná tady, když se rozhlédnu, chtěl konstatovat, že ten zákon má asi negativní dopady na Senát, protože spousta našich kolegů si šla zakouřit a ti mě nevyslechnou, ale nevadí, já jim to potom všem řeknu. Já bych poděkoval a rád bych poděkoval několika desítkám tisíc petentů, kteří se domáhají zmírnění protikuřáckého zákona. Této iniciativy si nesmírně vážím, protože mě to utvrzuje v tom, že mezi námi stále existuje velká skupina lidí, kteří si to nechtějí nechat líbit, nechtějí nepřiměřené zásahy státu a rozhodli se chránit svou investici a svobodu. Vláda již při prosazování vládního protikuřáckého zákona používala neférové a liché argumenty. Ano, kouření škodí našemu zdraví, to je nezpochybnitelný fakt, ale aby půl roku poté, co už tady pan předsedající řekl, došlo k tomu, že se zmenšily infarkty o 15 %, pokládám tedy za hodně přitažené za vlasy. A skoro bych řekl, že se někdo snaží vytvářet falešnou obhajobu plošného zákazu kouření. Nikdo se už nezmíní o dalších podstatných věcech. Jestliže existují nějaké skutečně prokazatelné statistiky o dopadu zákona, pak se jedná o ty, které uvádějí evidentní pokles tržeb provozovatelů a především pokles výčepu piva v hospodách. V důsledku obojího museli mnozí hospodští dokonce zavřít své restaurace. Nejsou to jenom restaurace, které tady v mnoha případech zmiňujeme, ale jsou to třeba i hotely, hotýlky a hlavně mezinárodní hotely, které přijímají turisty ze zahraničí. A ti turisté nejsou denní kuřáci, ale rádi si zapálí doutník nebo dýmku. A my je teď vyženeme na těch horách ven na ulici, aby si takovou dýmku nebo takový doutník zakouřili. Jsem rád, že jsme zde v Senátu dospěli k tomu, že zákon je nepřiměřeně přísný a má neblahé dopady do života lidí. Podporuji usnesení senátního výboru, které vládě doporučuje, aby co nejdříve provedla v protikuřáckém zákonu nezbytné změny. Dovolil bych si však kolegům senátorům také navrhnout, aby v tomto doporučení se objevilo vyřešení kouření na zahrádkách.

Tedy jasné konstatování, že na zahrádkách je dovoleno kouřit bez ohledu na to, jestli mají mobilní nebo pevné zastřešení. Tam je strašná nejasnost, protože jsou různé výklady, jestli už někdo tu zahrádku má nadstřešenou, tak by tam neměl kouřit. Takový je nějaký výklad. Takže já se snažím tou přílohou toho usnesení, kterou vám odcituji, se budu snažit změnit a definovat, co to je zahrádka.

Chtěl bych jej tady načíst. Takže pozměňovací návrh k návrhu usnesení Senátu obsažené v příloze 1, kterou jsem tady rozdal, 83, usnesení VVVK, k petici 9/17, za změnu tzv. protikuřáckého zákona 65/2017 Sb., senátní tisk č. 188.

V čl. 3 se navrhuje doplnit bod 4, který zní: Umožnit kouření ve vnitřních prostorech provozoven stravovacích služeb, za které lze považovat zahrádky, atria, altánky, trvale zaparkované maringotky nebo jiné přístřešky a terasy, které mají střechu nebo jsou jiným způsobem zakryté.

Závěrem signatářům přeji, aby jejich iniciativa nevešla vniveč, aby těch státních zásahů a všemožných zásahů, regulací, omezení a příkazů bylo v tom nadcházejícím roce co nejméně. A vám, kolegové a kolegyně, přeji krásné svátky vánoční a nový rok, abychom prožívali v daleko lepší atmosféře než v letošní.

Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti pořádají otevřené výběrové řízení na nominanta do RRTV

14:02 Piráti pořádají otevřené výběrové řízení na nominanta do RRTV

Poslanecký klub Pirátské strany nabízí zájemcům možnost přihlásit se do výběrového řízení na pozici …