Senátor Valenta: Zákon, který se vymkl zdravému rozumu

8. 8. 2018 12:17

Zákon o střetu zájmů se zcela vymknul zdravému rozumu. Podle senátora Ivo Valenty je totiž namířen proti všem aktivním lidem, kteří se dobrovolně a nezištně zapojují do práce pro své město či obec. Zákon je totiž nutí, aby se před veřejností zcela vysvlékli donaha a na internet vyvěsili velmi podrobné informace o svém privátním majetku, ale také dluzích, hypotékách a podobně.

Senátor Valenta: Zákon, který se vymkl zdravému rozumu
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Senátor Ivo Valenta za Soukromníky

„Této problematice se dlouhodobě věnuji. Koncem roku jsem s dalšími 41 senátory podal Ústavnímu soudu návrh na zrušení části zákona, která tuto novou povinnost pro komunální politiky stanovuje. Šancí na změnu, kterou jsem podporoval, byla i nedávná novelizace zákona, která by majetkový striptýz starostů, místostarostů a radních alespoň zmírnila. To se částečně stalo, ale jako senátoři jsme do zákona chtěli ještě vložit právo komunálních politiků na to znát, kdo o nich získává informace z registru majetkových přiznání,“ rekapituluje boj za komunální politiky senátor Ivo Valenta.

„Je pro mě zcela nepochopitelné, že poslanci tento náš návrh zamítli. Jednoznačně je tím ohrožen zájem a motivace schopných a pracovitých lidí kandidovat v podzimních volbách do zastupitelstev,“ obává se Ivo Valenta. Finální podoba zákona o střetu zájmů totiž přinesla spíše více chaosu a nesmyslných výjimek. A hlavně, přístup do registru bude i nadále anonymní a bude tak otevřen zejména všem, kdo tyto informace budou chtít jakkoliv zneužít.

„Není možné, aby se kdokoliv zcela anonymně a kdykoliv na internetu prohraboval podrobným majetkovým přiznáním každého starosty, místostarosty i radního v celé České republice. Chce-li někdo tyto důvěrné osobní informace, měl by se registrovat,“ tvrdí senátor s tím, že chtěl jít ještě dál a usiloval o to, aby byli neuvolnění členové obecních a městských rad ze zákona zcela vyloučeni. „Ti totiž nepracují pro radnici na plný úvazek a doslova za pár korun obětují svůj volný čas práci pro obec či město,“ vysvětlil svůj záměr Valenta.

Podle senátora tak nezbývá než spoléhat na rozhodnutí Ústavního soudu. To může ale bohužel přijít již pozdě. „Jsem přesvědčen, že lidé, kteří působí v komunální politice, jsou poctiví a pracují v drtivé většině pro blaho svých obcí a měst. Nezaslouží si, aby byli takto veřejně propíráni a pranýřováni. Věřím, že Ústavní soud rozhodně v jejich zájmu, a to co nejdříve,“ uzavřel Ivo Valenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): EU by měla sjednotit povinnou výbavu vozidel

22:56 Zdechovský (KDU-ČSL): EU by měla sjednotit povinnou výbavu vozidel

Povinná výbava vozidel se v jednotlivých zemích EU výrazně liší a řidiči v zahraničí nezřídka dostáv…