Senátor Valenta: Živnostníkům je třeba ihned pomoci

17. 3. 2020 16:17

Komentář na facebookovém profilu k výzvě vládě, aby okamžitě pomohla živnostníkům, kteří ze dne na den přišli o své příjmy

Senátor Valenta: Živnostníkům je třeba ihned pomoci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Valenta
reklama

Ruku v ruce s mimořádnými opatřeními v boji proti koronaviru musí stát začít hned řešit situaci stovek tisíc živnostníků, kteří ze dne na den přišli o své příjmy. Konkrétních případů je nespočet a média o nich průběžně informují. Malí živnostníci jsou tak vystaveni doslova existenčním problémům. Na rozdíl od zaměstnanců, kteří mohou čerpat - když nic jiného - tak šedesát procent své průměrné mzdy jako tzv. ošetřovné, případně když se jedná o překážky na straně zaměstnavatele, taková kadeřnice či zvukař zůstali ze dne na den bez jakéhokoliv zdroje příjmů. A na jak dlouho jim mohou vydržet rodinné úpory? Měsíc nebo dva? A co pak?

Vláda proto musí ihned konat. Ale skutečně konat, nikoliv jen vytvářet dojem, že živnostníkům pomáhá. Podle mne by měla podniknout následující kroky:

  • Vyhlásit daňové prázdniny! Odklad podání daňového přiznání nic moc neřeší, živnostníci by dočasně neměli platit ani zálohy na daň či zdravotní a sociální pojištění.
     
  • Zřídit dotační krizový fond, ze kterého by mohli živnostníci získat okamžitou finanční pomoc. Půjčit si u soukromé banky min. 500 tisíc Kč je nejen zdlouhavé, ale pro malé živnostníky také nedostupné.
     
  • Živnostníky postavit na roveň zaměstnancům. Minimálně umožnit živnostníkům, aby mohli čerpat ošetřovné alespoň do té doby, po kterou budou zavřené školy.

Zdraví nás všech je na prvním místě. Ale karanténa a další vládní nařízení by mohly být smrtícím koktejlem pro řadu živností s dramatickým dopadem na mnoho rodin v naší zemi. Vláda se proto musí zhostit své zákonné povinnosti, vyplývající z krizového zákona a nahradit škody, které budou způsobeny krizovými opatřeními. A hlavně, musí to udělat rychle, nejlépe hned teď.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Maláčová: Kurzarbeit je nejlepší ochrana před propouštěním

18:21 Ministryně Maláčová: Kurzarbeit je nejlepší ochrana před propouštěním

Projev na 79. schůzi Poslanecké sněmovny dne 20. 1. 2021 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zá…