Senátor Vystrčil: Musí přijít revize v podstatě všech dotačních programů

20.09.2022 22:02

Projev na 29. schůzi Senátu 20. září 2022 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích.

Senátor Vystrčil: Musí přijít revize v podstatě všech dotačních programů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil

Vážený pane předsedající, vážený pane ministře, také děkuji za ty odpovědi. Mám k tomu jenom tři doplňující poznámky. Chci, aby to tady také zaznělo přímo na mikrofon.

Jednak chci poprosit, aby skutečně došlo k tomu, že na úrovni vlády bude apelováno zejména na ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo zemědělství, aby se také zabývalo možnostmi, jak napomoci jednak úsporám, jednak případně i energetické produkci. Já jsem z Vysočiny, tam je velké množství zemědělců, kteří mají bioplynové stanice, které dnes mohou velmi významně pomoci v některých případech v lokalitách, ve kterých se nachází. Samozřejmě za předpokladu, že budou existovat nějaké podpory na teplovody a další věci.

Dneska to bylo tak, že ruský plyn byl tak levný, že jsme vypouštěli teplo z bioplynek do vzduchu. Typickým příkladem je třeba Hříšice. Teď jsem tam byl.

Oni mají projekty, mají všechno připraveno. Ale potřebují někoho, kdo jim řekne: Jestli se do toho teď pustíte, začnete vytápět svoji obec z bioplynky místního družstva, my vám na to dáme peníze.

A to souvisí s tím druhým, co jsem měl na mysli. Jsem přesvědčen, že je nutné, aby na úrovni vlády přišlo nařízení, kde bude provedena revize v podstatě všech dotačních programů. Revize všech dotačních programů, při které bude zjištěno, zda jednou z podmínek toho, zda se prostředky na danou akci dávají, je, že je to energeticky efektivní. To prostě je obrovské množství prostředků, které pořád dnes proudí do celé republiky. Nejsou tam podmínky na to, aby se šetřilo. Tohle musí udělat asi z úrovně premiér. Ale myslím si, že musí být nějaký iniciátor, nějaký spouštěč. Podle mě by to mělo být ministerstvo průmyslu a obchodu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Co nám řekly volby?

22:21 Niedermayer (TOP 09): Co nám řekly volby?

Analýza volebních výsledků na facebookovém profilu