Senátorka Horská: Rozdílná stanoviska vlády postrádají jakoukoli logiku

03.11.2020 9:45

Speciální školy měly zůstat otevřené.

Senátorka Horská: Rozdílná stanoviska vlády postrádají jakoukoli logiku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně Miluše Horská
reklama

Základní škola a Praktická škola Svítání, o.p.s. uzavřela od pondělí 2. listopadu 2020 své brány žákům ve všech pobočkách v Pardubicích i ve Vysokém Mýtě, byť Covid-19 onemocněli pouze dva žáci. Dle dostupných statistických údajů se ve speciálních školách objevuje nákaza Covid-19 jen ve velmi malém počtu. Obdobná situace panuje i v sociálních službách, které pečují o stejnou cílovou skupinu. Ministerstvo práce a sociálních věcí je ovšem dál nechává otevřené. „Ačkoli oba typy zařízení se starají o malé skupinky žáků či klientů, postrádají rozdílná stanoviska o jejich fungování či uzavření jakoukoli logiku. Stejné rozdíly ostatně činila vláda i na jaře,“ poukazuje na dvojí metr ředitelka školy Svítání Miluše Horská. Podle ní měly speciální školy zůstat v provozu, samozřejmě na základně místní epidemiologické situace.

Škola Svítání tedy přešla na distanční výuku žáků. „Realizujeme ji prostřednictvím on-line výuky, ale v některých případech i formou osobní dovážky úkolů do schránek, samozřejmě bez osobního styku s rodinami žáků. Stejně jako na jaře jim nabízíme i pomůcky, učebnice, či podporu psycholožky,“ říká ředitelka Miluše Horská. „I přes omezení ale nadále nabízejí služby některá zařízení naší organizace,“ doplňuje Miluše Horská.

Anketa

Obáváte se, že islámský terorismus udeří i v České republice?

96%
hlasovalo: 21677 lidí

V provozu zůstávají obě sociální služby, tedy denní stacionář a sociálně terapeutické dílny. Dalším je i Nestátní zdravotnické zařízení Svítání. „Žákům a klientům poskytujeme fyzioterapii a ergoterapii dle individuální domluvy a s možností školních svozů,“ popisuje vedoucí Marta Malinová.

Formou neomezené individuální činnosti s klienty funguje i Speciálně pedagogické centrum Svítání. „Pracovnice centra jsou nadále k dispozici klientům, zákonným zástupcům a pedagogům škol. Speciálně pedagogické intervence a diagnostiky realizujeme přímo na pracovišti, konzultace pak distanční formou přes telefon, videohovorem či e-mailem,“ popisuje vedoucí centra Petra Macasová.

„Byla bych ráda, kdyby se vládní opatření, týkající se omezování skupiny obyvatel se zdravotním postižením, nesla koncepčně na základě podložených analýz,“ řekla Miluše Horská.

Základní škola a Praktická škola Svítání, o.p.s. poskytuje vzdělání a navazující služby mladým lidem s kombinovaným postižením v Pardubickém kraji. Vznikla v roce 1992 a od založení je její ředitelkou Miluše Horská, která je současně místopředsedkyní Senátu Parlamentu ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Udženija (ODS): Ruce pryč od Blanky!

19:28 Udženija (ODS): Ruce pryč od Blanky!

Komentář na facebookovém profilu k neúnosné dopravní situaci v hlavním městě