Senátorka Kovářová: Máme právo na nedigitální život?

08.06.2023 12:12 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k semináři o rostoucím tlaku na používání digitálních technologií

Senátorka Kovářová: Máme právo na nedigitální život?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Daniela Kovářová

To jsou ty paradoxy. V úterý se v místě, kde jsme včera seděli, konal seminář k novému trestnému činu znásilnění bez souhlasu. Bylo plno. Včera nás tu bylo pár. A přitom nové komunikační metody mají vliv na naše denní běžné životy nesrovnatelně větší.

Byla zde zmínka o tom, že tzv. digitální tlak pociťují zejména senioři. Podobně když odstraníme finanční nebo mentální bariéry. A že stačí, když tyto osoby zemřou, a problémy zmizí. Není tomu tak. Jsou lidé, kteří podle nových způsobů žít nechtějí. A stát tu není proto, aby je k tomu nutil.

Anketa

Kterou hlavní českou TV skupinu sledujete nejvíc?

3%
35%
hlasovalo: 29311 lidí

Můj senátní obvod je venkovský, s takovými lidmi se setkávám každý den. A jsou mezi nimi i mladí. Ani já sama, ač různé technologie miluji, je nechci používat vždy a nechci být na ně odkázaná.

Kdysi jsem byla nadšena online nákupem letenek. Dnes je nesnáším a nejradši bych si je kupovala u přepážky, což způsobují i obchodní algoritmy, které mi při dalším pokusu nabídnou dražší letenku. Podobně dnes mnozí nesnášíme automatické roboty. Mnohé věci je třeba řešit osobně. Kdo si myslí, že UI a online život spasí svět, neví nic o psychologii, zejména té vývojové.

Už dnes se stát chová protiprávně. Není povinné mít mobilní telefon či počítač, přesto různé instituce vyžadují užívání různých programů a aplikací (covid pas, datová schránka, bankovní účet...).

Tento trend je nelítostný a EU tlak přitvrzuje. V každém zákoně, v každé EU normě je tlak na tzv. digitalizaci a online platformy. Je náhodné, že většinu jich provozuje právě Komise?

Pojďme se tomu tlaku postavit, pojďme ho zastavit.

Tento příspěvek jsem přednesla na semináři v Senátu, který se zabýval právem nebýt online.

reklama

autor: PV

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Pan premiér stále nechápe podstatu věci

16:02 Senátorka Zwyrtek Hamplová: Pan premiér stále nechápe podstatu věci

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k šifrovanému telefonu ministra vnitra Víta Rakušana