Změny stavebního zákona a novela tzv. EIA brutálně omezily účast veřejnosti na rozhodování. O stavbách se bude rozhodovat bez možnosti vyjádření a připomínek osob, jejichž životní prostředí jimi může být dotčeno. Občanská sdružení a spolky jsou mimo, přestože je to v rozporu s proklamacemi vlády. Oba předkladatelé novel za ANO, ministryně Šlechtová, stejně jako ministr Brabec argumentovali, že významné vlivy záměrů bude moci veřejnost ovlivnit v rámci procesu EIA (tzv. posuzování vlivů na životní prostředí). Skutečnost je ale zcela jiná.
Novela zákona EIA, která byla projednávána v Senátu, naopak dokončuje blokádu občanských práv být účasten rozhodování o místě, kde občané žijí, jejich aktivní účast na ochraně kvality životního prostředí a hodnoty jejich majetků. Právo plnohodnotně zastupovat občany nebylo přiznáno ani obcím. Sbohem svobody a práva, pro které jsme cinkali před třiceti lety na náměstích!
Podle novely stavebního zákona budou účast veřejnosti omezovat nejen zkrácená řízení o územních dokumentech na úrovni krajů a obcí. Novela také vypustila ze zákona o ochraně přírody hlavní možnost účasti veřejnosti v řízeních prostřednictvím občanských sdružení.
Novela EIA proti desítky let platnému stavu mění u drtivé většiny typů dopravních, těžebních nebo průmyslových staveb kritéria pro zařazení do EIA, některé stavby úplně vypadly.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV