Senátorka Vítková: Dětské skupiny doplňují mateřské školy a neměly by si konkurovat

22.08.2021 6:34

Jaromíra Vítková apelovala na vznik Stálé mezirezortní skupiny pro předškolní vzdělávání

Senátorka Vítková: Dětské skupiny doplňují mateřské školy a neměly by si konkurovat
Foto: senat.cz
Popisek: Jaromíra Vítková

Senát projednal návrh zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Projednávání novely v Poslanecké sněmovně trvalo více jak rok a složitý legislativní proces doprovázel také velký mediální zájem.

V Senátu se tomuto tématu v rámci Stálé komise pro rozvoj venkova věnovala lidovecká senátorka Jaromíra Vítková, která navrhla i doprovodné usnesení Senátu.

„Děti do tří let mají vyrůstat primárně v rodině, sebelepší zařízení nenahradí péči rodičů či prarodičů. V nejranějším věku se utváří osobnost člověka, rozvíjí se inteligence. Ovšem pro sladění pracovního a rodinného života jsou dětské skupiny výbornou službou, kterou mohou rodiče využít. Dětské skupiny doplňují mateřské školy a neměly by si konkurovat," uvedla senátorka Jaromíra Vítková s tím, že problémem předškolního vzdělávání je fakt, že spadá pod gesci dvou ministerstev, a to ministerstva školství a resortu práce a sociálních věcí.

„Na půdě Senátu proběhla minulý rok diskuze v rámci kulatého stolu zaměřeného na předškolní vzdělávání a vyplynulo, že je třeba zřídit Stálou mezirezortní skupinu pro předškolní vzdělávání, kde by kromě MŠMT a MPSV byl také zástupce z Ministerstva financí a Ministerstva zdravotnictví. Školský výbor v Senátu dokonce přijal usnesení, ale Stálá mezirezortní skupina nebyla ještě svolána. Dostala jsem pověření v rámci usnesení Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice komunikovat s MŠMT a zastupovat Výbor ve Stálé mezirezortní skupině pro předškolní vzdělávání," vysvětlila Vítková.

„Jsem zklamaná z přístupu MŠMT, které již rok blokuje ustanovení Stálé mezirezortní skupiny pro předškolní vzdělávání. Kdyby tato skupina v současné době již pravidelně zasedala, jistě by se daly nejasnosti a problematické záležitosti i právě v novele zákona o dětských skupinách projednat společně. Proto jsem navrhla v rámci Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova, aby Senát přijal doprovodné usnesení, kde Senát žádá vládu, aby zajistila ustanovení Stálé mezirezortní skupiny pro předškolní vzdělávání za účasti MŠMT ČR, MPSV ČR a MF ČR. Jsem ráda, že toto doprovodné usnesení Senát schválil,“ doplnila senátorka Vítková.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Dita Charanzová, Ph.D. byl položen dotaz

Nemyslíte, že je EU úplně mimo?

Uvědomuje si vůbec EU, že je tu krize, že čím dál víc lidí upadá do chudoby? Místo toho, aby třeba nějak pomohla, tak akorát přichází z dalšími nařízeními, na které lidi prostě nemají? Kupovat nová drahá auta, zatepltit baráky. Co se stane, když nezateplím, ne že bych nechtěla, ale prostě na to nem...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bartoš: Už teď pomáháme firmám při zřizování zkrácených úvazků

10:01 Ministr Bartoš: Už teď pomáháme firmám při zřizování zkrácených úvazků

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rodičovskému příspěvku.