Šenfeld (KSČM): O horku a těch nejstarších

14.08.2018 4:34 | Zprávy
autor: PV

Vlna veder trvá příliš dlouho. Pro kardiaky a důchodce je »trojka« v přehledu očekávaného počasí větším varováním než značka »nebezpečí« pro řidiče. Kdo se dnes o to zajímá? Kdo se dnes zajímá v televizním vysílání o starodůchodce anebo kardiaky?

Šenfeld (KSČM): O horku a těch nejstarších
Foto: ksčm
Popisek: Josef Šenfeld

Vlna veder trvá příliš dlouho. Pro kardiaky a důchodce je »trojka« v přehledu očekávaného počasí větším varováním než značka »nebezpečí« pro řidiče. Jen málokdy se z televize dozvídáme, co v těchto dnech dělají, jak mnozí z nich trpí, kolik infarktů tropické hodnoty horka způsobila. Zato mnohé víme o Španělsku, kde vlna veder, jistě vyšší než u nás, ale Pyrenejci jsou na takové hodnoty zvyklejší než Středoevropan, způsobila smrt tří lidí. Že by u nás vedra nepůsobila stejně?

Skutečně, jak žijí čeští důchodci? Jak žijí čeští starodůchodci, jimž se má – těm více než pětaosmdesátiletým – přidat tisícovka? Sice pravice křičí, že jde o nesystémový krok, úmyslně vyhlášený před volbami, ale chápu, že její voliči onu tisícovku většinou nepotřebují a na těch ostatních jí záleží jen při volbách. Jak tedy důchodci opravdu žijí? Zeptal se někdo? Ve Fokusu Václava Moravce se »řeší« nesmysly a jen se někteří »moudří« předhánějí, jak to či ono ještě více zamotat. V propagandistických pořadech se dozvíme, co dělají politické a kulturní celebrity či o nějaké senzaci z jejich života, o nějakém maléru z domova nebo ciziny, ale běžný život je jen na okraji jejich zájmu. Mládeži se dodají rockové nebo metalové hvězdy, festivaly, jako je ten víkendový z milovického letiště, a ta ztratí zájem o jiné dění. Starým a nemocným podobné akce jsou »šumafuk«. Jde jim o zdraví, o přežití a to moc zajímavé není.

Dozvědět se více o situaci těch nejstarších přece postrádá senzačnost. Nejsou to perspektivní voliči, stačí jim prý jen nějaké nezávazné sliby, na které se stejně brzy zapomene, či ti, kterých se slib týkal, odejdou navždy. Pak není třeba nic plnit. Proto za vlády »nejlepšího ministra financí v Evropě« Miroslava Kalouska a jemu podobných se zkrátilo pravidelné roční přidávání, zavedly se platby za léky a lékařské ošetření a začaly se privatizovat nemocnice, viz za Bendlova vládnutí kraji ty středočeské. Okamžitá snaha o jejich výdělečnost se pochopitelně dotkla svým dopadem těch, pro něž důchod je jediným zdrojem příjmu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Nepřistoupil jsem na žádnou čistku. Vy ano

21:05 Jurečka (KDU-ČSL): Nepřistoupil jsem na žádnou čistku. Vy ano

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…