Šimoník (SZ): Klopýtání české energetiky

18.05.2015 6:25 | Zprávy
autor: PV

MPO sice chce stavět jaderné bloky a prolamovat limity na těžbu uhlí, zdůvodnění těchto plánů je však stále méně přesvědčivé. Je jen otázkou času, kdy MPO bude muset své nerealistické plány korigovat.

Šimoník (SZ): Klopýtání české energetiky
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených

Vláda znovu odložila schvalování aktualizace státní energetické koncepce(SEK) a národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky.  SEK definuje vývoj české energetiky formálně až do roku 2040, reálně však jen do příští aktualizace, kdy budou dnešní plány na stavbu několika jaderných bloků podstatně zredukovány.

Jedním z důvodů je například nadále neudržitelné podceňování potenciálu větrné energetiky. Zatímco studie Komory OZE ve spolupráci s Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd uvádí potenciál větru mezi 10-18 TWh (konzervativní-optimistický scénář), aktualizace státní energetické koncepce uvažuje jen 2,3 TWh(!) a v tzv.zeleném scénáři necelých 5 TW.

Je evidentní, že zelený scénář byl zpracován jen naoko a jen vítr by mohl nahradit produkci až dvou jaderných bloků. Jenže MPO ve vleku těžkého průmyslu stále vede Česko po nákladné a s ohledem na vývoj v Německu velmi problematické jaderné cestě.

Pouhá příprava nových reaktorů v Dukovanech a v Temelíně má během příštích deseti let spolknout až 32 miliard. Budoucí vláda tak bude s velkou pravděpodobností stát před rozhodnutím tyto investice odepsat. Těžiště evropské energetiky se již celkem zřetelně přesouvá od velkých elektráren k úsporám, energeticky soběstačným budovám, využivání lokálních a obnovitelných zdrojů a do takového dynamicky fungujícího systému se neflexibilní jaderné zdroje vůbec nehodí (viz graf níže).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

ČT a demonstrace

Proč by se zaměstnanci ČT nemohli demonstrovat? Není právo demonstrovat dáno Ústavou, která platí pro každého? A co, že je demonstrace proti rozhodnutí zvolených politiků. To se jako nesmí? A můžete uvést konkrétní příklady, kdy jsou na Déčku vysílány zkreslené informace? My teda Déčko máme zrovna m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pláteník (KDU-ČSL): Kvalitní státní správu nemůžeme dělat bez lidí

17:03 Pláteník (KDU-ČSL): Kvalitní státní správu nemůžeme dělat bez lidí

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…