Šimral (Piráti): Praha vytváří unikátní systém hodnocení vzdělávacích kurzů pro učitele

14.05.2021 6:34

Ojedinělý systém na hodnocení vzdělávacích kurzů pro učitele připravují odborníci z Pražského inovačního institutu (Pii).

Šimral (Piráti): Praha vytváří unikátní systém hodnocení vzdělávacích kurzů pro učitele
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Šimral

Fungovat by měl formou recenzního portálu, který umožní pedagogům snazší orientaci a poskytne souhrnné informace o široké nabídce v dalším profesním vzdělávání.

Anketa

Chcete, aby sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Andreje Babiše?

11%
86%
hlasovalo: 19761 lidí

Projekt financuje hlavní město Praha, připojí se k němu i Královéhradecký kraj. Podobný nástroj pro hodnocení dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP) zatím v Česku neexistuje.

Učitelé mají ze zákona povinnost věnovat každý rok určitý počet dnů ze své pracovní doby dalšímu profesnímu rozvoji. Navštěvují proto různé vzdělávací kurzy, kterých je v současnosti na trhu nepřeberné množství. Problémem je, že mají různou kvalitu a zatím neexistuje systém hodnocení a sdílení informací, který by pomohl učitelům se snadno informovaně rozhodnout, zda je daný kurz pro ně vhodný či nikoliv. Učitelé si tak často vybírají na základě doporučení svých kolegů a z toho, co právě přijde za nabídku do e-mailu.

„Na trhu každý rok přibývají další a další vzdělávací kurzy pro učitele i pro management škol. S tím ale narůstá potřeba se mezi nimi orientovat a dokázat vyhodnotit jejich kvalitu a potřebnost. Hlavní město Praha si společně s Pražským inovačním institutem vzalo za svůj úkol tuto potřebu naplnit a pomoci tak pedagogům nejen v Praze, ale ve všech českých a moravských školách. Nově vyvíjený unikátní systém pro evaluaci kurzů DVPP by měl pedagogům poskytnout souhrnný a systematický přehled o nabídce pro jejich další profesní vzdělávání a pomoci tak k cíli, kterého chceme všichni společně dosáhnout, tedy k vyšší kvalitě vzdělávání v Česku," říká Vít Šimral, radní pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání.

Projekt Pražského inovačního institutu bude realizován ve dvou fázích. První je výzkumná, v rámci níž expertní tým již začal letos v lednu pracovat na designování systému hodnocení - jak by měl vypadat, jaká data by měl sbírat a jak by je měl interpretovat tak, aby byla užitečná nejen učitelům při rozhodování, ale také vzdělávacím organizacím jako důležitá zpětná vazba.

Cílem je zhruba do deseti měsíců v rámci spolupráce s vybranými školami a vzdělavateli vytvořit metodiku, která by popisovala, jakým způsobem bude celý systém hodnocení fungovat. Na základě toho pak expertní tým v rámci druhé fáze projektu sestaví prototyp softwaru, který vytvoří základ pro recenzní portál dostupný na webu i na mobilních telefonech. Vyhledávání dat o příležitostech dalšího vzdělávání pedagogů by tak mělo mít příjemnou, efektivní a přehlednou formu a zároveň umožňovat sdílení mezi školami a učiteli.

„Chceme vytvořit ucelený systém hodnocení vzdělávacích kurzů pro učitele, který umožní mj. na základě recenzí snadnější orientaci v nabídce a rozhodování, na jaký kurz jít, či ne,” říká vedoucí projektu Petr Zavadil. Rozvoji inovací ve vzdělávání se jako expert věnuje již řadu let v rámci společnosti Magic Education. Na trhu dnes takové místo s nestranným přehledem nabídky vzdělávacích příležitostí pro pedagogy chybí. „Chceme učitelům umožnit snadné a informované rozhodnutí při výběru kurzů jejich dalšího profesního rozvoje,” dodává Petr Zavadil.

„Roky jsem se v diskusích s řediteli setkával s požadavkem na přehlednou databázi možností vzdělávání pro pedagogy, která jim umožní výběr i posouzení kvality. Když jsme uvažovali o projektu podporujícím vzdělávání pedagogů na pražských školách, velmi rychle jsme došli k názoru, že vytvoření takového nástroje může být relativně nákladově úsporným a přitom vysoce efektivním způsobem, jak rychle posunout úroveň vzdělávání pedagogů,“ vysvětluje ředitel Pražského inovačního institutu Bohumil Kartous motivaci pro vznik portálu. „Základ projektu už byl k dispozici a navíc se potvrdilo, že řízení vzdělávacího systému s tvorbou takového nástroje nepočítá. Už dnes máme potvrzenou spolupráci s dalšími dvěma kraji a z reakce ostatních počítáme s tím, že nástroj bude využíván zřizovateli a školami v celé ČR,“ dodává ředitel Kartous.

Kromě Královéhradeckého kraje jednají autoři projektu také s Jihomoravským, Středočeským a Libereckým krajem. Připojit se ale mohou i další kraje a zřizovatelé, pro něž by tento nový systém byl přidanou hodnotou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Piráti se začínají rozpadat

21:18 Okamura (SPD): Piráti se začínají rozpadat

Komentář na facebookovém profilu ke dvěma odchodům od Pirátů