Sklenák (ČSSD): Navrhujeme další snížení odchodu horníků do důchodu

14.04.2016 6:33

Poslanecká sněmovna ve druhém čtení projednala vládní novelu zákona o důchodovém pojištění, která navrhuje nižší věkovou hranici odchodu do důchodu u některých hornických profesí. Sociální demokracie tento záměr prosadila ve vládě, podporuje ho i při projednávání v parlamentu a dnes předložila pozměňovací návrh, kterým se ještě více snižuje věk odchodu horníků do penze.

Sklenák (ČSSD): Navrhujeme další snížení odchodu horníků do důchodu
Foto: ČSSD
Popisek: Roman Sklenák

Poslanci sociální demokracie dnes podpořili pozměňovací návrh, který předložil Roman Sklenák, předseda Poslaneckého klubu ČSSD. „Vzhledem k tomu, že se důchodový věk výrazně posunul a dále bude posouvat ve srovnání se situací v minulosti, stává se podle mého názoru rozdíl mezi obecným důchodovým věkem a důchodovým věkem pro horníky pracující v podzemí nedostatečným. Proto navrhuji snížit věk odchodu horníků pracujících v hlubinných dolech variantně o další jeden nebo dva roky,“ vysvětlil Roman Sklenák.

Dřívější odchody horníků do důchodu pomohou snížit stavy lidí v hornictví bez razantního nárůstu nezaměstnanosti. Zároveň zohlední extrémně těžkou práci v podzemí, kterou nelze dělat tak dlouho jako jiné profese. „Riziko zhoršeného zdravotního stavu je velmi vysoké, vzhledem k tomu, že jsou vystaveni souběžnému působení více rizikových faktorů najednou, jako jsou vysoká teplota, prašnost, hluk, vibrace a dalším. Hornická práce patří k nejnáročnějším profesím a tito lidé se často potýkají se zdravotními následky. Jde o výrazné solidární opatření, jsem přesvědčen, že si to horníci zaslouží,“ vysvětlil Roman Sklenák.

Novela zákona o důchodovém pojištění reaguje na rozdílný přístup ke stanovení důchodového věku těch horníků vykonávajících práci v podzemí, kteří nastoupili do zaměstnání před rokem 1993 a těch, kteří nastoupili po 31. 12. 1992. Navrhuje stanovit důchodový věk o 5 let nižší, než je obecná hranice důchodového věku, pro všechny horníky, kteří odpracovali alespoň 3. 300 směn v podzemí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konečná (KSČM): Davos, nemoc mocných

6:35 Konečná (KSČM): Davos, nemoc mocných

Možná jsem naivně doufala, že by se mohli aspoň trochu zabývat ohromnou nerovností mezi občany a s n…