Skopeček (ODS): Vládní finanční ústava je bezzubá a systémovou změnu nepřináší

01.04.2015 16:11 | Zprávy

Finanční ústava přijatá současnou vládou filozofickou změnu v přístupu k rozpočtové politice nepřináší.

Skopeček (ODS): Vládní finanční ústava je bezzubá a systémovou změnu nepřináší
Foto: Archiv JS
Popisek: Jan Skopeček

Byla přijata ve velmi bezzubé podobě s hranicí státního zadlužení na takové úrovni, aby se současné vlády vůbec netýkala. Téma finanční ústavy otevřela v českém politickém prostoru ODS už v roce 2009. Ještě dříve přišla ODS s návrhem na povinně vyrovnaný rozpočet.

Vládou schválená podoba finanční ústavy se od původního návrhu ODS značně liší. Zmizela z ní povinnost vlády předstoupit před Poslaneckou sněmovnu s žádostí o důvěru v případě dosažení mezní hranice veřejného zadlužení, chybí i hmotná odpovědnost poslanců za špatné hospodaření. Hranice veřejného zadlužení, při které musí vláda začít podnikat aktivní kroky, se posunula až na úroveň 55% zadlužení k HDP. Je-li stávající zadlužení na úrovni 43,2 % HDP, je zřejmé, že stávající koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL nechce jakkoliv své rozpočtové chování měnit.

K filozofické změně rozpočtové politiky je dokonce třeba nepochybně mnohem více, než mít k dispozici třeba i dokonalejší finanční ústavu. K takové změně je potřeba společenská a politická shoda na tom, že dnešní úroveň státního přerozdělování je vysoká, že náš stát je přebujelý a vykonává řadu zbytných agend, které je potřeba zrušit. Teprve pak je možné počítat s tím, že se kvalitativně významné změny projeví i v bilanci veřejných rozpočtů na jejich výdajové straně, která je příčinou našich dlouhodobě deficitních veřejných financí.

Teprve pak je možné počítat i s tím, že vedle statické dluhové brzdy zabudujeme do naší rozpočtové politiky i nějakou podobu dynamického výdajového pravidla, které by snižovalo podíl veřejných výdajů na HDP. Až tehdy bude možné hovořit o filozofické změně v rozpočtové politice. Obávám se ale, že vládou vykastrovaná finanční ústava a dnešní rozbitá politika zabývající se jen superdílčími tématy jasně ukazují, že jen debata o hlubší reformě veřejných financí je stále větší science fiction.

Publikováno v březnovém vydání Newsletteru IVK jako odpověď na anketu: Vládní finanční ústava – technikálie, nebo systémová změna v rozpočtové politice?
 
Ing. Jan Skopeček
ekonomický expert ODS
předseda regionálního sdružení

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: ODS

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Spravedlnost

Nebylo by nejspravedlivější, kdybyste jako politici neměli imunitu? Proč ji nezrušíte? Podle mě tak se sebe děláte něco víc. Kdybyste neměli imunitu, tak by pak ani nemohla nastat situace, že někdo nebude vydán a vyšetřován. Co vy na to?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Fialovy chyby jsme začali napravovat okamžitě

10:21 Schillerová (ANO): Fialovy chyby jsme začali napravovat okamžitě

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k práci nastupující vládní koalice