Šmarda (ČSSD): Nedostatek antibiotik pro děti je na odvolání ministra Válka

03.03.2023 5:35 | Komentář

Přes opakované sliby a ujišťování ministra zdravotnictví Vlastimila Válka a vedení státního úřadu pro kontrolu léčiv nejsou stále antibiotika. Ty chybí především dětem, navíc v době, kdy řádí ve školách a školkách infekční nemoci.

Šmarda (ČSSD): Nedostatek antibiotik pro děti je na odvolání ministra Válka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Michal Šmarda

„Je to pochybení a především podcenění situace, za které je odpovědný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Situace je už natolik vážná, že by měl ministr ihned rezignovat nebo být odvolán,” vyzval předseda sociální demokracie Michal Šmarda. Ten konstatoval, že podobně kritická situace nemá v minulosti obdoby. „Za vlád, v nichž byli sociální demokraté, se nikdy nic podobného nestalo,” zdůraznil. 

Anketa

Je dobře, že ANO a SPD chtějí ve Sněmovně obstruovat kvůli snížení valorizace důchodů?

96%
2%
hlasovalo: 31485 lidí

Situace, kdy dětem stále chybí antibiotika, trvá bezmála od listopadu a dosud se nijak nezlepšila. A to navzdory prohlášením, že budou léky co nejrychleji zajištěny. Jejich výpadky navíc hrozí i do budoucna. „Ministerstvo zdravotnictví není schopno jednat. Vláda reaguje velmi rychle při snižování valorizace důchodů, ale pro zajištění léků za tak dlouhou dobu nezvládla přijmout účinná opatření, včetně legislativních změn,” připomněl předseda sociálních demokratů.

Řešením je omezení závislosti na dodávkách léků z mimoevropských zemí a úprava legislativy, která by umožnila lékárníkům a lékárnicím, aby mohli nedostatkové léky připravovat v lékárnách sami. „Je třeba mít vždy připravené zásoby léků na chřipkové sezóny,” apeloval Michal Šmarda.

Ministr Vlastimil Válek i ředitelka SÚKL Irena Storová celou záležitost jen zlehčují a opakovaně chybují. „Není možné takto lehkovážně rozhodovat v tak zásadní oblasti, jakou jsou léky pro děti,” uzavřel šéf sociální demokracie.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Černochová: Exministr obrany Metnar se bál i vlastního stínu

8:18 Ministryně Černochová: Exministr obrany Metnar se bál i vlastního stínu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke zbrojení.