Šojdrová (KDU-ČSL): Na umělce byl vyvíjen nátlak kvůli brutálnosti díla...

29. 5. 2015 21:51

Europoslankyně Michaela Šojdrová se aktivně zasadila o další setrvání plastiky českých umělců před budovou Evropského parlamentu. Za snahami o odstranění sochy umělecké skupiny Pode Bal stojí politický nátlak. Pro odstranění skulptury přitom neexistuje reálný důvod.

Šojdrová (KDU-ČSL): Na umělce byl vyvíjen nátlak kvůli brutálnosti díla...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Michaela Šojdrová
reklama

"Vystavené dílo českých umělců ukazující na jeden ze zločinů na drátech železné opony má co říci i k dnešku. Jsem ráda, že i přes politický nátlak se podařilo dílo uhájit a vystavit až do dnešního dne," uvedla Šojdrová.

Ve středu 27. května byla na esplanádě před Evropským parlamentem za přítomnosti evropského komisaře pro kulturu a vzdělávání Tibora Navracsicse a místopředsedkyně klubu Evropské lidové strany Sandry Kalniete odhalena plastika "Reconstruction as Tragedy and Farce" z dílny české umělecké skupiny Pode Bal. Umístění díla iniciovala Platforma evropské paměti a svědomí. Krátce po odhalení díla byl však na umělce vyvíjen nátlak k jeho odstranění, který se opíral o dříve vyjádřené výhrady zástupců levice.

"Údajným důvodem mělo být nedodržení původní skici a brutálnost díla, které obsahuje stylizovanou krev," informovala europoslankyně Michaela Šojdrová.

"Během čtvrtka bylo členům umělecké skupiny sděleno, že dílo má být odstraněno na základě přání radnice bruselské části Ixelles, pod kterou prostor spadá. Tuto informaci jsem se rozhodla ověřit a osobně jsem odpoledne navštívila kancelář starosty. Informovala jsem zde, mimo jiné, o vůli skupiny poslanců dílo bránit. Dostalo se mi ujištění, které mám písemně doložené, že městská část s instalací sochy nemá sebemenší problém a její stanovisko je neutrální," doplnila poslankyně.

"Dílo by mělo na místě zůstat až do 2. června, jak bylo původně plánováno a věřím, že se tak i stane," uzavřela Šojdrová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Drahoš: Unie chystá nový Marshallův plán. Snad jej neodmítneme

20:02 Senátor Drahoš: Unie chystá nový Marshallův plán. Snad jej neodmítneme

Komentář na facebookovém profilu k jednání Evropské unie stran pandemie nového typu koronaviru