Jako zástupce Evropského parlamentu v řadě jednání musím ocenit přístup německého předsednictví, od kancléřky, přes ministry, diplomaty až po úředníky. Myslím, že nám ukázali, jak se dá efektivně vyjednávat, a to i v tak komplikovaném uskupení, jakým je EU.
Když německá kancléřka přebírala v polovině roku předsednictví, bylo jisté pouze to, že se všichni spoléhají na silnou a organizovanou německou administrativu, která by měla dotáhnout přípravu na nové sedmileté období. Hlavním úkolem bylo schválit víceletý finanční rámec. Německo má pro roli „brokera“ o rozpočtu nejlepší předpoklady, neboť je jako největší země EU i největším přispěvatelem do společného rozpočtu. Jednání o rozpočtovém rámci je vždy příležitostí k prosazování národních zájmů. I letos nám to Maďarsko a Polsko připomněly. Novými vážnými překážkami se stalo jednání o Brexitu a především dopady pandemie Covid19. Přesto 16. prosince mohl ministr Spolkové vlády pro evropské záležitosti, Michael Roth, konstatovat: „ Úkol splněn“ a předat štafetu Portugalsku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV