Staněk (ČSSD): Šedesát kandidátů smrti

17.10.2020 17:53

Za čtvrtek 15.října jsme dosáhli 9721 nakažených za jediný den. Znamená to statisticky 388 nově hospitalizovaných (4 %). Z nich zhruba 97 skončí na JIP a 60-70 následně zemře. Žádný z nich to zatím neví.

Staněk (ČSSD): Šedesát kandidátů smrti
Foto: archiv
Popisek: Antonín Staněk (ČSSD)
reklama

Jejich rodiny také ne. Doufají, že právě jejich maminky, tatínci, babičky a dědečkové, synové a dcery, ba možná i vnoučci a vnučky budou mezi těmi, kteří to přežijí. Budou mít lehký průběh.

Bojují ale marný boj se statistikou. Neboť někdo si černého Petra vytáhnout musí.

Těchto 60-70 nakažených má teď asi trochu zvýšenou teplotu, trochu kašlou. A možná že nadávají na svět, proč právě oni a že je svět nespravedlivý. Bohužel není.

Kdyby totiž byl spravedlivý, tak by na jejich místech a na místech těch 30 dalších, kteří si ten den vytáhli kratší slánku a za 14 dní budou bojovat na JIPkách o život, leželi úplně jiní lidé:

Anketa

Obáváte se dalšího vývoje situace kolem nemoci COVID-19? (Ptáme se od 15.10.2020)

74%
26%
hlasovalo: 21760 lidí

  • Ti, kteří šíří nákazu a odmítají připustit, že jejich právo na zábavu (dosaďte si lyžování, dovolenkování, bavení se, soutěžení, večírky, co chcete) není nadřazeno právu druhých na
  • život.
  • Popírači roušek, kteří mají schválně v dopravních prostředcích roušku staženou tak, aby byl vidět nos a dívají se jízlivě na všechno okolo, že na ně, chytráky, nikdo nemá.
  • Magoři, co se pyšní svým „zdravým rozumem“ a zaplavují sociální sítě ověřenými fakty, že za covid může Babiš, Gates nebo čínští komunisté.
  • Farizejové, kteří se v létě fotili při hostině na pražském Karlově mostě a tlačili vládu do rozvolnění a teď ji s chutí popravují za to, že jim a jim podobným ustoupila.
  • Kdyby byl svět řízen božím úradkem, musel by boží prst vytáhnout mezi ty, kteří budou zoufale bojovat s udušením, i někoho z domýšlivých lékařských celebrit, kteří mají vědecký patent na rozum, zacpávají si uši a neustále jako malé děti opakují, že se nic neděje.
  • Za pár míst na JIP s těžkým průběhem bych se přimlouval i pro nenávistné komentátory na sítích, kteří posílají bez skrupulí druhé na smrt, protože nepatří „do jejich tábora“ a umanutě recyklují názory těch, co považují covid za chřipečku, protože ji ještě neokusili.
  • A taky by mezi nimi mohl být někdo z rodin, jejichž příslušnice nelidsky říkají, že jim je srdečně jedno, kdo s tím covidem zemře. Že je jim to fuk, jim jde jen o život jejich dětí. Proto – kdyby byla spravedlnost – by boží prst zalovil i v těchto rodinách, aby tyto strašlivé matky zmenšily svou nelidskou pýchu a nenávist.

A další a další kandidáti by mě – i vás – jistě napadli, kteří by byli vhodnějšími adepty na smrt než těch více jak 60 bezbranných lidí z jediného dne.

Bohužel, svět není řízen žádnou spravedlivou entitou, ale jen námi a nám podobnými. A i my proto můžeme za to, co se děje. Nejsme vždy dost razantní a důslední. Ustupujeme nenávisti, hlouposti a bezohlednému sobectví. A dopustili jsme, aby Evropu už před časem pohltila ještě jiná nákaza a tou je nákaza politické korektnosti (zakletá do právních konstrukcí jako je GDPR).

Kdybychom neměli alibistické statistiky jako je „25 nakažených v okrese Sedlčany“ ale zcela konkrétního „mrtvého pana Nováka (45), učitele na střední škole, jeho ženu Janu (39), účetní a babičku Emílii (85)…“, tak jak to uvádějí „nedemokratické“ režimy v Asii, byla by disciplinovanost mezi námi jistě mnohem větší. A nakažených méně.

A také ten dlouhý průvod nevinných mrtvých z každého jednoho dne, který se bude po dlouhé týdny opakovat, by nás tolik nepronásledoval.

(převzato z Profilu)

ArticleDetailRelatedProfileArticleLinkTitle doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Hanza: Pokud vláda dokáže ohnout Ústavu, tak co udělá se zákonem?

3:31 Senátor Hanza: Pokud vláda dokáže ohnout Ústavu, tak co udělá se zákonem?

Projev na 6. schůzi Senátu 24. února 2021 k návrhu zákona o mimořádných opatřeních při epidemii onem…