Starosta Vetchý: Okresní kolo Festivalu vědy a techniky zná své vítěze

13.02.2020 5:29

Ve středu 5. února proběhl již 13. ročník okresního kola Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji. Festival je pořádaný v rámci Programu vytváření a rozvíjení zájmů žáků o vědecké a technické obory.

Starosta Vetchý: Okresní kolo Festivalu vědy a techniky zná své vítěze
Foto: Lanškrounské fórum
Popisek: Starosta Lauškrouna Radim Vetchý
reklama

Letošní ročník se poprvé konal v Multifunkčním centru L’Art, žáci a studenti tak měli dostatek prostoru ukázat porotě i ostatním návštěvníkům své vědeckotechnické projekty.

V okresním kole soutěže pro okresy Ústí nad Orlicí a Svitavy bylo přihlášeno celkem 85 projektů. Soutěžilo se ve dvou kategoriích – Junior (žáci 6. až 9. ročníku základní školy nebo prvního stupně víceletých gymnázií) a Středoškolák (studenti středních škol). Témata byla různorodá, studenti se zabývali turistickými trasami i historií svého města. Zkoumali soustředění studentů ovlivněných rušivými jevy či vliv internetu a sociálních sítí na základních školách. Nechyběly projekty z oblasti robotiky, které zvláštními cenami ocenily především firmy, ani fyzikální zajímavosti běžného života, jako například projekt mladších žaček, které zkoumaly, kdy chleba spadne na zem namazanou stranou.

Starostu města zaujal projekt Marie Vojtěchovské z Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli - Život koček v noci, ve kterém lokalizovala noční trasy koček různého věku a pohlaví za pomocí GPS lokátoru připevněného na obojek kočky. „Badatelka monitorovala noční život koček u svých 3 domácích mazlíčků. Měla k dispozici pouze jeden obojek s GPS lokátorem a z tohoto důvodu nemohla provést testování na širší skupině. Rozhodl jsem se podpořit její projekt koupí dalšího obojku a jsem skutečně zvědavý, jak se bude projekt vyvíjet a jaký bude mít vliv testování širší skupiny na výsledek šetření,“ uvedl starosta města Radim Vetchý.

Odbornou porotu, která rozhodovala o postupu do krajského kola, tvořili zástupci ze Společenství firem, za město Lanškroun pak starosta Radim Vetchý a za Pardubický kraj Bohumil Bernášek. Autoři nejlepších prací postoupili do krajského kola, které se bude konat 19. února v Pardubicích. Zároveň porotci ocenili některé projekty zvláštními cenami společností.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): I přes příslib, že chyba bude odstraněna, se nic nestalo

15:09 Zdechovský (KDU-ČSL): I přes příslib, že chyba bude odstraněna, se nic nestalo

Oprava Centrálního rezervačního systému k očkování proti COVID-19 stále nebyla provedena. KDU-ČSL už…