Obyvatelé regionu v havarijní zóně Jaderné elektrárny Temelín vždy vystupovali vstřícně v době výstavby stávajících bloků, pozitivně a aktivně pak i při přípravě dostavby dalších bloků elektrárny.
I přes zátěž se stavbou prvních dvou bloků JETE a přesto, že obyvatelstvo i samosprávy velmi citlivě vnímaly rozdíl mezi sliby a následnou realitou podpory regionu ze strany státu nebo provozovatele Jaderné elektrárny Temelín, společnosti ČEZ, a.s., nikdy nepřistoupily k nátlakovým aktivitám. Fakt existence regionu v rámci havarijní zóny vedl k postupné komunikaci a hledání optimálního podílu státu či společnosti ČEZ na havarijní připravenosti v různých oblastech života obcí. Samosprávy jak v době výstavby, tak zejména v procesu přípravy dostavby JETE odvedly velký díl práce nad budováním pozitivního obrazu JETE i obecně jaderné energetiky. Přebíraly tak významný díl zodpovědnosti nad energetickou politikou ČR (např. iniciace procesu EIA 2. 6. 2008).
Stát v minulém období dávaly svými kroky, směrem k dostavbě JETE jasné signály a společnost ČEZ, která byla pověřena přípravou, jasně a naléhavě vyzývala region k potřebě všestranné připravenosti na jednu z největších stavebních akcí v ČR. Byla uzavřena smlouva mezi obcemi, Jihočeským krajem a společnosti ČEZ o tzv. vyvolaných investicích, především v oblasti dopravní infrastruktury.
Byly dopracovány projekty a částečně přistoupeno již k jejich realizaci. U většiny opatření směřovala příprava ke stavebnímu povolení, byly uzavřeny smlouvy o smlouvách budoucích na výkup pozemků. Do celého tohoto procesu byly investovány nemalé prostředky a objem práce, především ze strany společnosti ČEZ, ale i jednotlivých obcí (výkup pozemků, podíl na některých realizovaných dopravních opatřeních). Jihočeský kraj a především města a obce v regionu kolem Temelína upravily své rozvojové strategie tak, aby byly dostatečně na dostavbu připraveny. Jedná se o územní plán, rozvoj průmyslových a obytných zón, úpravu místních komunikací, kapacity ve školkách, počty městských strážníků k zabezpečení veřejného pořádku atd.
Jasné a rychlé směřování k dostavbě v letech 2009 – 2013 vedlo i k rozvinutí velkého množství podnikatelských aktivit v regionu, které nyní mohou být zmařeny. Celý Jihočeský kraj tak jistě zaznamenává, případně i do budoucna může zaznamenat, výraznější ekonomický útlum s tímto spojený.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva