Štěch (ČSSD): Konec exekutorské šikany?

02.10.2014 15:04 | Zprávy
autor: Milan Štěch

Šikana občanů ze strany některých exekutorů je v České republice natolik rozšířený fenomén, že mnozí občané už ho pokládají za něco v podstatě normálního. Ve skutečnosti to ale normální rozhodně není.

Štěch (ČSSD): Konec exekutorské šikany?
Foto: Martin Vlček
Popisek: Předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch (ČSSD)

O tom, že dluhy se mají platit, není sporu. Oprávněný požadavek věřitelů se ale nikdy nesmí změnit v bezpráví vůči dlužníkům. Situace, kdy jsou v zájmu vymáhání často bagatelních dlužných částek pošlapávána základní lidská práva, je v rozporu s principy demokratického státu. Nemluvě už vůbec o vyložených exekutorských pochybeních, kdy dochází k šikanování (a v podstatě okrádání) zcela nevinných lidí.

Patřím ke skupině senátorů, která předkládá novelu zákona o soudních exekutorech a exekuční činnosti. Pokud náš návrh úspěšně projde celým legislativním procesem, změní se několik zásadních věcí.

Stávající verze exekučního řádu je klasickou ukázkou toho, že trh nefunguje zdaleka vždy ideálně. Soudní exekutor je podle zákona úřední osobou, kterou exekuční činností pověřil stát. Při výkonu státní moci je obvyklé, že orgány nebo osoby, které tuto moc vykonávají, jsou určeny pravidly o místní příslušnosti. Toto uspořádání přímo vychází z Listiny základních práv a svobod a je plně respektováno, i pokud jde o určení soudu, který je v dané exekuční věci místně příslušný. O to paradoxnější je stav, kdy se na výkon exekutora žádná pravidla místní příslušnosti nevztahují.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peštová (ANO): Odešli ti, kteří byli dosazeni

20:05 Peštová (ANO): Odešli ti, kteří byli dosazeni

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…