Štěch (ČSSD): Senát bude petici proti kácení šumavských lesů věnovat maximální pozornost

19. 2. 2016 10:12

Předseda Senátu Milan Štěch převzal petici "NE - ohrožení zdrojů vod pro Volarsko - Vimpersko - Strakonicko" od iniciátora petice Petra Martana. V přijímacím salonku byl přítomen také senátor Jiří Oberfalzer za petiční výbor. Petice s 13 050 podpisy se staví proti novele zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, která nedávno ve Sněmovně prošla prvním čtením.

Štěch (ČSSD): Senát bude petici proti kácení šumavských lesů věnovat maximální pozornost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) na tiskové konferenci
reklama

Vyjádření Petra Martana jsme zveřejnili ZDE.

Obrázek přidružený k tiskové zprávě

Petice požaduje zachovat doposud zelené vzrostlé lesy na území Národního parku a CHKO Šumava, které chrání zdroje spodních a povrchových vod. Petenti požadují konkrétní řešení: změnit novelu zákona o ochraně přírody a krajiny tak, aby vodohospodářská funkce tamních lesů byla považována za nadřazenou zájmům dogmatické ochrany přírody. Konkrétně se chce, aby v zákonu byla věta, že může uschnout, nebo být vykácen max. 1 ha lesa v jedné lokalitě. Pokud by uschla větší rozloha lesů, tak by se jednalo o porušení zákona pro správce lesů. Dále se požaduje, aby zákon zakázal vyhlásit bezzásahové lesy v pramenných oblastech řek a tam, kde mají obce a města studny pro veřejné zásobování vodou. Nebude-li toto striktně uvedeno v zákoně, tak petenti požadují zmenšit území Národního parku Šumava o jeho jihočeskou část.  

Předseda Senátu Štěch a člen petičního výboru Oberfalzer slíbili, že Senát bude petici věnovat maximální pozornost - po pečlivém projednání ve Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice ji projedná také plénum Senátu, protože pod ní je podepsáno více než 10 tisíc občanů.

Milan Štěch

  • "Slušně, ale důrazně."
  • místopředseda Senátu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Somr (ODA): Další selhání ministerstva dopravy

21:09 Somr (ODA): Další selhání ministerstva dopravy

Komentář na dalšímu selhání ministra dopravy Karla Havlíčka