Vážený pane místopředsedo, vážený pane ministře, kolegyně a kolegové. Zaznělo tady, že jsme někteří byli zdrženliví k projednávání tohoto bodu. V tom vůbec není to, že bychom si neuvědomovali, že současná situace s imigrací ze Severní Afriky a z Blízkého a Středního východu je velmi, velmi vážnou záležitostí. Ale samozřejmě jde o to, abychom do diskuse vnesli nějaký vklad a měli případně připravené návrhy, co navrhujeme v rámci ČR, EU, OSN, já nevím, co doporučujeme našim zástupům v EU, NATO. Co doporučujeme případně OSN, protože pokud by se měly dělat velké akce, měla by je schválit Rada bezpečnosti OSN, aby to skutečně mělo výrazně celosvětovou podporu.
Proto jsme také navrhovali, že by bylo dobré, aby se záležitostí zabýval výbor pro obranu a bezpečnost. A ten dal usnesení, které bychom tady bývali projednali desátého.
To neznamená, že jsme to chtěli zamést pod stůl. V žádném případě. A myslím si, že bohužel jsme měli pravdu, protože moc těchto usnesení není. A já přesto jsem také připravil nějaký návrh, který je veden tím, že jsem v posledních dnech vedl diskuse a poslouchal vyjádření lidí, kteří se pohybují v prostoru Blízkého východu, na území zemí, kterým chceme pomáhat, kde působí ISIL, nebo pod arabským vyjádřením "Daesh", protože muslimové někdy vnímají ISIL negativně, neboť to může v jejich řadách vést k pojmu, který oni vnímají jinak třeba pozitivně, protože islámská orientace státu existuje, jako existuje křesťanská orientace státu. Ale to nechci nijak vykládat a vysvětlovat.
Vedl jsem rozhovory a slyšel jsem rozhovory a kladu si mnoho otázek, o kterých vím, že mi tady ministr není schopen odpovídat. A proto jsem také minulé úterý navrhoval prezidentu republiky, aby přestaly vzkazy přes média a aby se sešla jako první rychlá reakce šestka koordinující zahraničně bezpečnostní politiku, což je prezident republiky, předsedové obou komor Parlamentu, samozřejmě i předseda vlády a ministři obrany a vnitra, případně ministr zahraničních věcí, s tím, že by situaci dále řešila vláda, do jejíž kompetence to patří, zprávy, informace, právo projednávání by měla sněmovna i Senát, ale aby se některé věci mezi těmito špičkami ujasnily. K tomu bohužel nedošlo a pořád občas probíhají nějaká sdělování, kdo je radikální, kdo je méně radikální, což vzbuzuje u občanů pocit, že vedení státu nespolupracuje a že v tom není jasný postup. Myslím si, že to je chyba, protože mohu říci, že čelní představitelé mají na tuto problematiku velmi blízký názor, pouze ti, co musejí jednat s partnery třeba z evropské osmadvacítky, mají daleko horší pozici, než ti, kteří vzkazují své názory pouze přes média, protože také nemůžeme zapomínat, že vše se vším souvisí a postoje, které by byly vyjádřeny třeba v souladu i s názory lidí, a na to musíme také dbát, aby tomu tak bylo, mohou být pro projednání problematické a mohou nám způsobovat také hospodářské dopady, protože víme, že některé země hovoří o jakési dvourychlostní Evropě. A myslím si, že by se názory veřejnosti začaly poměrně dost tříbit a možná i obracet, kdyby se najednou začala hospodářská situace a nezaměstnanost zhoršovat z toho titulu, že Evropa nebude spolupracovat jako doposud. Připomínám, že přes 80 % naší produkce v zahraničním obchodu odebírají západoevropské země.
Chci jenom k tomu říci, že je řada otázek, které nejsou zodpovězeny. A měli bychom spíše žádat vládu, aby v tomto směru žádala odpovědi, případně, aby prosazovala na mezinárodním poli, zejména v rámci Evropské unie a NATO určité prioritní záležitosti a přístupy. A ty mi v usnesení kolegy Sobotky chybějí, a proto bych minimálně chtěl, aby se o některých bodech z mého usnesení hlasovalo samostatně, a případně v nějakém usnesení, jestli se přijme, doplnili, pokud bude souhlas Senátu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
EU , Senát , vláda , uprchlíci , Islámský stát , Daeš , senát 2.12.
autor: PV
Já tomu vašemu komentáři úplně nerozumím
Píšete v něm, že Ukrajinci v zástupné válce USA proti Rusku obětovali statisíce mužů a ztratili budoucnost země. Myslíte, že Ukrajinci měli nějak na výběr, když je Rusko napadlo? Co jiného mohou dělat, než se bránit? Neztratili by budoucnost země, právě, kdyby se nebránili? A ještě, co bychom teda p...
Další články z rubriky

18:02 Ministr Rakušan: Pane Turku, teď máte možnost dostát své image chlapa
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke kauze Turek a znásilnění, kterou vyvolala novinářk…