Štefek (KSČM): Chceme mít symfonický orchestr

01.07.2015 18:15

O možnostech založit Středočeský symfonický orchestr diskutoval poslední červnový den radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek s pracovníky oddělení kultury a s Jiřím Mikulou, který je iniciátorem znovuobnoveného projektu.

Štefek (KSČM): Chceme mít symfonický orchestr
Foto: KSČM
Popisek: Zdeněk Štefek, KSČM

O možnostech založit Středočeský symfonický orchestr diskutoval poslední červnový den radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek s pracovníky oddělení kultury a s Jiřím Mikulou, který je iniciátorem znovuobnoveného projektu.

„Středočeský symfonický orchestr v kraji působil od roku zhruba 1960 a rozpadl se v bouřlivých devadesátých letech jako mnohé další kulturní instituce. Myšlenka obnovit jeho činnost a mít tak reprezentační orchestr využitelný i pro potřeby kraje, který by sídlil v Poděbradech a mohl se opřít i o podporu města, je jistě zajímavá. Proces vzniku další příspěvkové organizace kraje je však náročný a do konečného rozhodnutí musíme vydiskutovat a zanalyzovat finanční, programové i provozní aspekty projektu,“ shrnul námět radní Štefek.

Orchestr, který by dle Jiřího Mikuly mohl začít fungovat od poloviny roku 2016, by se skládal z 35 kmenových hráčů z absolventů středních a vysokých uměleckých škol.  Při předpokládaných desítkách koncertů po kraji i mimo něj by se rozpočet organizace pohyboval ročně kolem 16 milionů Kč. V případě plnění aktuálních kritérií by na svou činnost mohl po 3 letech získat i dotaci z Ministerstva kultury.

Město Poděbrady by nově vzniklému subjektu poskytlo zkušebnu a připravuje na náměstí multikulturní zařízení se sálem, kde by filharmonie mohla koncertovat. Zároveň by poskytlo notový archiv zrušeného orchestru a podporovalo činnost i dalšími způsoby.

„Nedávno jsem navštívil Poděbrady a prošel si navrhovaná místa i se starostou města. Námět na vznik orchestru řešíme již několik měsíců, aktuálně se snažíme posunout projekt do obdoby podnikatelského plánu, tedy potřebujeme třeba seznamy míst a akcí v kraji, kde by mohl orchestr nebo jeho části koncertovat, konkrétní výstupy možné spolupráce se školami, podrobnější členění předpokládaných nákladů a výnosů i třeba personální a organizační otázky,“ dodal radní Štefek.

Ing. Zdeněk Štefek

  • KSČM
  • stínový ministr kultury KSČM, objednatel/zhotovitel KSČM

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel (STAN): Malé obce mohou být vidět a být úspěšné jak Pištín

22:24 Havel (STAN): Malé obce mohou být vidět a být úspěšné jak Pištín

Pro každého starostu a vedení obce je velkou vzpruhou, když je jméno jejich obce či města představen…