Štefek (KSČM): Chceme mít symfonický orchestr

01.07.2015 18:15

O možnostech založit Středočeský symfonický orchestr diskutoval poslední červnový den radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek s pracovníky oddělení kultury a s Jiřím Mikulou, který je iniciátorem znovuobnoveného projektu.

Štefek (KSČM): Chceme mít symfonický orchestr
Foto: KSČM
Popisek: Zdeněk Štefek, KSČM

O možnostech založit Středočeský symfonický orchestr diskutoval poslední červnový den radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek s pracovníky oddělení kultury a s Jiřím Mikulou, který je iniciátorem znovuobnoveného projektu.

„Středočeský symfonický orchestr v kraji působil od roku zhruba 1960 a rozpadl se v bouřlivých devadesátých letech jako mnohé další kulturní instituce. Myšlenka obnovit jeho činnost a mít tak reprezentační orchestr využitelný i pro potřeby kraje, který by sídlil v Poděbradech a mohl se opřít i o podporu města, je jistě zajímavá. Proces vzniku další příspěvkové organizace kraje je však náročný a do konečného rozhodnutí musíme vydiskutovat a zanalyzovat finanční, programové i provozní aspekty projektu,“ shrnul námět radní Štefek.

Orchestr, který by dle Jiřího Mikuly mohl začít fungovat od poloviny roku 2016, by se skládal z 35 kmenových hráčů z absolventů středních a vysokých uměleckých škol.  Při předpokládaných desítkách koncertů po kraji i mimo něj by se rozpočet organizace pohyboval ročně kolem 16 milionů Kč. V případě plnění aktuálních kritérií by na svou činnost mohl po 3 letech získat i dotaci z Ministerstva kultury.

Město Poděbrady by nově vzniklému subjektu poskytlo zkušebnu a připravuje na náměstí multikulturní zařízení se sálem, kde by filharmonie mohla koncertovat. Zároveň by poskytlo notový archiv zrušeného orchestru a podporovalo činnost i dalšími způsoby.

„Nedávno jsem navštívil Poděbrady a prošel si navrhovaná místa i se starostou města. Námět na vznik orchestru řešíme již několik měsíců, aktuálně se snažíme posunout projekt do obdoby podnikatelského plánu, tedy potřebujeme třeba seznamy míst a akcí v kraji, kde by mohl orchestr nebo jeho části koncertovat, konkrétní výstupy možné spolupráce se školami, podrobnější členění předpokládaných nákladů a výnosů i třeba personální a organizační otázky,“ dodal radní Štefek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Udženija (ODS): Gratuluji Petru Pavlovi a především gratuluji naší zemi

9:18 Udženija (ODS): Gratuluji Petru Pavlovi a především gratuluji naší zemi

Komentář na facebookovém profilu k výsledku prezidentské volby.