Štěpánek (SZ): Městské části přicházejí při výkonu státní správy o miliony

18.10.2015 16:49

Stát předal obcím s rozšířenou působností, a tedy i městským částem v Praze, řadu správních činností, na jejich výkon však nepřispívá tak, aby dotace pokryla náklady. Městská část Praha 4 tak na výkon státní správy každoročně doplácí z vlastního rozpočtu.

Štěpánek (SZ): Městské části přicházejí při výkonu státní správy o miliony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Štěpánek

„Naše městská část doplácí každý rok zhruba 13 milionů korun na výkon státní správy,“ uvedl starosta Petr Štěpánek (Trojkoalice/SZ). „Stát nám sice práci přidal, ale na její výkon nám nepřidělil dostatek finančních prostředků. Peníze tak musíme vydávat ze svého rozpočtu a tyto prostředky nám pak pochopitelně chybějí v jiných oblastech, mimo jiné ve školství a při péči o seniory.“

Na Ministerstvu vnitra ČR se dnes uskutečnilo setkání starostů obcí s rozšířenou působností, jehož cílem bylo informovat o připravovaných změnách v oblasti veřejné správy.

„Věřím, že stát změní dosavadní uspořádání, které podle mého soudu nemá žádnou logiku a poškozuje městské části,“ uvedl v této souvislosti starosta Petr Štěpánek. „Na našem úřadu nyní například vydáváme na požádání občanské průkazy a pasy každému občanu České republiky, ať je odkudkoli, vybereme od něho správní poplatek, ten však pošleme do místa jeho trvalého bydliště.“

Městská část Praha 4 z vlastních zdrojů doplácí na výkon státní správy zhruba 13 milionů korun (údaj je z roku 2014). Tato výše je závislá na tom, kolik správních poplatků a pokut se podaří vybrat. V případě nižšího výběru, hlavně u pokut, je rozdíl vyšší a může tvořit i 20 milionů korun. Rozdíl mezi dotací poskytnutou ze státního rozpočtu na výkon státní správy  a výdaji na výkon státní správy činí každoročně zhruba 39 milionů korun. Rozdíl tvoří správní poplatky a pokuty, které městská část vybrala a jsou příjmem jejího rozpočtu. V celé Praze se tento deficit odhaduje na 600 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Vondrák: Považuji za zásadní, aby se průmyslové podniky chovaly i jako dobří sousedé

22:19 Hejtman Vondrák: Považuji za zásadní, aby se průmyslové podniky chovaly i jako dobří sousedé

Krajský úřad Moravskoslezského kraje zpřísňuje podmínky provozu nejvýznamnějších průmyslových provoz…