Štěpánek (Trikolóra): ČT? Bartoše k obědu, Rakušana k večeři

01.12.2020 6:36 | Zprávy
autor: PV

Ani ne za rok se budou konat volby do poslanecké sněmovny. Na politické scéně přituhuje, někomu začíná zvonit umíráček, někdo naopak roste, formují se nová spojenectví.

Štěpánek (Trikolóra): ČT? Bartoše k obědu, Rakušana k večeři
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Spisovatel, hudebník Petr Štěpánek

Článek byl převzat z Profilu Mgr. Petr Štěpánek - ČT: Bartoše k obědu, Rakušana k večeři

Plastický vyvážený obraz všech dějů by na prvním místě měla veřejnosti poskytovat veřejnoprávní média a Česká televize především.

Existují psaná i nepsaná pravidla, jaký prostor mají na televizní obrazovce dostávat jednotlivé politické subjekty. V České republice se víceméně držíme úzu, že prostor poskytovaný jednotlivým politickým stranám by měl odpovídal jejich volebním výsledkům, ale protože náš politický systém je otevřený, je nezbytné, aby nějaký prostor dostávaly i další subjekty, ať už v parlamentu nějaké, byť třeba marginální, zastoupení mají či nikoli. Navíc, s blížícími se volbami potřeba, nutnost či povinnost prezentovat i subjekty, které mají reálnou šanci vstoupit do parlamentní politiky, samozřejmě roste. Proč? Prostě proto, že je to nejenom spravedlivé, ale také logické. Pokud je tedy náš volební systém opravdu otevřený.

Jak si v tomto ohledu vede Česká televize? Odpověď je jednoduchá. Dost mizerně. Dle listopadového průzkumu volebních preferencí agentury Phoenix Research to na spodních příčkách, tedy mezi subjekty oscilujícími okolo magické hranice pěti procent, vypadá takhle: STAN 4,7 %, Trikolóra 4,1 %, KSČM 4,0 %, TOP 09 2,1 %. Vzhledem k jejich obdobným šancím by bylo nanejvýš spravedlivé, aby jejich zástupci dostávali na televizní obrazovce v předvolebním období stejný či alespoň obdobný prostor. Realita je ovšem zcela jiná.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (Stačilo!): Tohle už není nedůstojné, ale přímo ujeté

8:03 Prokop (Stačilo!): Tohle už není nedůstojné, ale přímo ujeté

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahům mezi Strakovkou a Hradem.