Štěpánek (Trikolora): Valorizace důchodů jako test demokracie a právního státu

04.03.2023 20:26 | Komentář

Upravit ve změněné ekonomické situaci vzorec pro valorizaci důchodů je zcela legitimní věc. Musela by to udělat každá vláda. Zakopaný pes je jinde. Jde o to, jak a kdy se to dělá.

Štěpánek (Trikolora): Valorizace důchodů jako test demokracie a právního státu
Foto: Archiv P. Štěpánka
Popisek: První místopředseda Trikolory Petr Štěpánek

Pokud Fialova vláda chtěla, aby změněná pravidla platila už od léta, správné načasování propásla, přičemž je úplně jedno, zda kvůli svému amatérismu či proto, že se bála přijít s tímto nepopulárním opatřením před prezidenskými volbami. Každopádně se ale rozhodla, že příslušnou novelu zákona protlačí ve sněmovně silou, ve stavu legislativní nouze a za cenu ohýbání a porušování pravidel a zákonů.

Stručně řečeno, Fialova vláda si z Ústavy ČR, zákonů i jednacího řádu sněmovny, což je mimochodem také zákon, udělala trhací kalendář. Že s tím u opozice narazí, bylo jasné už předem.

Fiala a spol. zřejmě žijí v přesvědčení, že když mají ve sněmovně pohodlnou většinu, mohou všechno. Nemohou. Aspoň v právním státě ne. Ale všechno špatné bývá obvykle také k něčemu dobré. Nyní, když tedy vláda svoji pochybnou novelu sněmovnou protlačila, budeme mít skvělou příležitost přesvědčit se, jestli ještě aspoň trochu žijeme v právním státě, nebo zdali právní nihilismus už prorostl také do dalších ústavních orgánů.

Senát a senátoři o sobě rádi prohlašují, že jsou pojistkou demokracie. Nyní k tomu budou mít skvělou příležitost, aby nám to předvedli doslova v přímé přenosu. Pokud Senát skutečně je pojistkou demokracie, nepochybně tuto novelu smete, protože znásilnění řady pravidel, kterých se Fialova vládní koalice dopustila, konkrétně zneužití stavu legislativní nouze, retroaktivity a popření zásluhovosti, je tak očividné, že pouze slepý, hluchý a nemyslící člověk to může ignorovat. Uvidíme, jakou vizitku nám Senát pošle, respektive, jaké vysvědčení sám sobě vystaví.

Anketa

Je dobře, že ANO a SPD chtějí ve Sněmovně obstruovat kvůli snížení valorizace důchodů?

96%
2%
hlasovalo: 31477 lidí

Pokud novela projde i Senátem, další na řadě bude nový pan prezident. Co myslíte? Předvede se při své legislativní premiéře jako prezident občanů České republiky, nebo jako spolupachatel zpovykané vládní koalice? Uvidíme.

Dojde-li na druhou variantu, poslední v řadě institucí, které mohou do procesu vstoupit, bude Ústavní soud České republiky. Také nejvyšší strážci práva nám budou moci předvést, zdali zákony naší země platí vždy a pro všechny, či zda vláda a koaliční politické strany mají nějakou výjimku.    

Všechny tyhle děje budou každopádně skvělý a názorný spektákl, jak si na tom naše demokracie stojí. Všichni máme na tohle představení lístky do první řady.

A propos. V případě Ústavního soudu jsem sice napsal, že to je poslední instituce, která může do děje vstoupit, ale není to přesné. Proč? Protože na úplném konci celého řetězce jsme my, občané České republiky, a je jen na nás, zdali si svévoli našich ústavních orgánů necháme líbit. V naší Ústavě se totiž píše, že zdrojem veškeré státní moci je lid.

Asi se blíží doba, kdy bude potřeba to našim ústavním činitelům připomenout.

Článek byl převzat z Profilu Mgr. Petr Štěpánek

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mádlová (ANO): ODS zradila své voliče, zatížila nájemní bydlení. Bude trestat za bydlení

7:05 Mádlová (ANO): ODS zradila své voliče, zatížila nájemní bydlení. Bude trestat za bydlení

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k daně z nemovitosti.