Štětina (TOP 09): K rezoluci EP o případu ruského disidenta A. Navalného

15.01.2015 15:12

EP dnes schválil rezoluci o případu Alexeje Navalného, ruského disidenta pronásledovaného Putinovým režimem.

Štětina (TOP 09): K rezoluci EP o případu ruského disidenta A. Navalného
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Štětina

Jedním z jejích iniciátorů byl i Jaromír Štětina, člen výboru EP pro zahraniční věci, který se situací disidentů v Rusku dlouhodobě zabývá.

"Alexej Navalnyj je jedním z nevýraznějších ruských disidentů, který se znelíbil Putinovu režimu tím, že úspěšně odhaloval jeho korupci a neváhal o tom otevřeně hovořit. Navalnyj je pro Putinův režim nebezpečný také tím, že dokázal uspět ve volbách moskevského starosty v září 2013, kdy získal 27% hlasů. Podporou Alexeje Navalného a dalších nových ruských disidentů odvážně se potýkajících se zvůlí Putinova režimu může dát EU najevo, že hodlá skoncovat s politikou ustrašenosti vůči Rusku, kterou se bohužel již dlouhodobě prezentuje", uvádí k tomu Štětina a přidává konkrétní příklady evropské politiky ustrašenosti vůči Rusku:

"Když začátkem 90. let ruská armáda anektovala Abcházii, Evropa se zmohla jen na to, že vyjádřila znepokojení. Když ruská armáda vyvraždila v Čečensku 80 tisíc civilních obyvatel, Evropa nedokázala viníky těchto masakrů nazvat válečnými zločinci. Když v roce 2008 ruská armáda okupovala Jižní Osetii, mnoho evropských politiků neoznačilo za viníky války Kreml, ale zcela protismyslně samotnou Gruzii. Když vloni Rusko okupovalo Krym, byly protesty Evropy už mnohem silnější, nicméně to byly jenom protesty. Rusko Krym okupuje už takřka rok. Byla to naše ustrašenost, která nás dovedla až k Donbasu. To je jeden z důvodů, proč musíme podporovat nový ruský disent, ke kterému patří i Alexej Navalny", uzavírá europoslanec Jaromír Štětina.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaromír Štětina

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Rozmohl se nám tu takový nešvar

12:12 Senátor Hraba: Rozmohl se nám tu takový nešvar

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k pokusům mobilních operátorů zasahovat do politiky