Štětina (TOP 09/STAN): Vražda Borise Němcova je vrcholem ledovce

12.03.2015 4:32

Vražda Borise Němcova je vrcholem ledovce, jehož hlubiny ukrývají desetitisíce jmen málo známých pronásledovaných disidentů a oponentů Putinova režimu.

Štětina (TOP 09/STAN): Vražda Borise Němcova je vrcholem ledovce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaromír Štětina
reklama

V Evropském parlamentu včera proběhla rozprava k vraždě ruského opozičního představitele Borise Němcova a ke stavu demokracie v Rusku. Zítra bude na programu hlasování o rezoluci, která je vyústěním této rozpravy. Do rozpravy se zapojil i europoslanec Jaromír Štětina, člen zahraničního výboru EP, který se situací v Rusku dlouhodobě zabývá.

„Aktuální informace potvrzují obavy, že za samotnou vraždou i jejím vyšetřováním se může skrývat režisérská ruka Kremlu. Jméno Borise Němcova je přitom jeden z vrcholků ledovce. I další mají svá jména: Navalnyj, Politkovskaja, Savčenko. Chci vyzdvihnout, že rezoluce Evropského parlamentu, o které se zítra bude hlasovat, obsahuje i jmenovitou zmínku o Nadě Savčenko a naléhavou výzvu k jejímu propuštění a ukončení nezákonného zadržování. Hluboko pod těmito známými jmény v temnotě putinovského samoděržaví jsou potom skryty desetitisíce jmen a osudů, o nichž víme jen málo. Nejsou to jen vraždy a kriminály, je to celý nový pronásledovaný ruský disent, nová ruská diaspora, nekonečné vyšetřovací vazby, bezohledné znásilňování osudů.

Rád bych v této souvislosti upozornil na jméno Levona Hajrapeťjana, arménského podnikatele a filantropa, který byl loni v létě zatčen na letišti Šeremetěvo,  obviněn  z blíže neurčených hospodářských přečinů a během následné mnohatýdenní vyšetřovací vazby málem zemřel. Advokátům se poté podařilo Hajrapeťjana přemístit do domácího vězení, které trvá už půl roku.

Zkoumání stavu demokracie v Rusku nabízí mrazivý pohled na vrcholky i do hlubin ruského ledovce bezpráví“, uvádí k vraždě Borise Němcova a stavu demokracie v Rusku europoslanec Štětina.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jaromír Štětina
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti: První várka štítů míří do plzeňského Čtyřlístku

22:41 Piráti: První várka štítů míří do plzeňského Čtyřlístku

V úterý 31.3. spustili plzeňští Piráti výrobu ochranných šítů na 3D tiskárně a připojili se tak k in…