Strachoň (KSČM): Jen krátce k dovozu uhlí z Austrálie

24.01.2022 9:02

Když jsem si přečetl zprávu o tom, že se na zkoušku doveze cca 1100 tun uhlí po vodě z Rotterdamu do Děčína, tak jsem si v duchu řekl, že něco tady opravdu nemá logiku.

Strachoň (KSČM): Jen krátce k dovozu uhlí z Austrálie
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Ivan Strachoň

Uhlí původně někde z Queenslandu, převezené do přístavu v Brisbane, pak cca 17000 km po moři, přeložené na říční remorkér v Rotterdamu, po vodě cca 900 km do Děčína a pak ještě 420 km po železnici do Ostravy.

To je zhruba odhad trasy, kterou musel tento náklad ujet. Pokud se podíváte na ceny uhlí z Austrálie koncem roku 2021 (odhaduji, že v tu dobu mohlo být nakládáno), uvidíte, že cena byla kolem 177 USD za tunu. V tu dobu se jednalo o jednu z nejvyšších cen za posledních deset let. A i kdyby byla cena z Austrálie tak výhodná, kde je ten ekologický pohled, na kterém teď zejména EU tak trvá? Opravdu je uhlíková stopa přepravy najednou tak zanedbatelná a nepodstatná? Očekával bych po zveřejnění této zprávy radostné ovace těch, kdo byli pro ukončení těžby černého uhlí na Karvinsku.  Ale jako by se k tomu nikdo nechtěl hlásit.

Již před krajskými volbami v roce 2020 jsme jako KSČM upozorňovali na rizika spojená s odchodem od uhlí. To má jednoznačný negativní dopad jak na Moravskoslezský kraj, který je na zdrojích uhlí pro teplárny závislý, ale v širším měřítku to dopadá na celou Českou republiku, jelikož se vzdáváme své energetické soběstačnosti.   Naopak strany, které jsou nyní ve vládě měly jako svůj cíl uzavření dolů na Karvinsku a dolu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Asi i zcela náhodou se kandidát koalice PIRSTAN na ministra průmyslu v nové vládě vzdal zájmu o tento post, když se prokázalo jeho spojení se solárním byznysem. A hnutí Starostové nyní chtějí vracet sponzorské dary na kampaň.

Bohužel. Když dnes něco řeknou komunisté, je to zpochybňováno, dehonostováno. S odstupem času se ale pak prokáže oprávněnost našeho tvrzení.

Převzato z profilu politika.

Článek byl převzat z Profilu Ing. Ivan Strachoň

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Bc. Lucie Šafránková byl položen dotaz

Vládní paskvil

Paní poslankyně, máte sice pravdu, že návrh zákona o třech pásmech u paušální daně je skutečně paskvil. Já jsem přesně ten, kdo balancuje na hraně 1000000 Kč příjmů a se zvyšující se inflací jej asi nakonec překročím. To co navrhujete vy by mně osobně sice vyhovovalo, nicméně v globálu to sotva lze ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zahradil (ODS): Střet zbožných přání s realitou

12:09 Zahradil (ODS): Střet zbožných přání s realitou

Komentář na facebookovém profilu k duelu s pirátským europoslancem Mikulášem Peksou o Green Dealu