Stropnický (SZ): Vědí, co. Vědí, jak. Takové lidi Senát potřebuje

04.04.2016 14:38

Strana zelených na tiskové konferenci představila své kandidáty a kandidátky do Senátu. Jsou mezi nimi výrazné osobnosti, které jsou známé jak z komunální politiky, tak občanského sektoru. V Ústí nad Labem bude kandidovat podnikatel a politik Martin Hausenblas, na Praze 10 bude obhajovat svůj mandát místostarostka Ivana Cabrnochová, v Praze 11 bude o senátorské křeslo bojovat Ladislav Kos, v Českém Krumlově vysokoškolský pedagog Pavel Himl, v Karlových Varech sportovkyně Věra Ježková, na Mělnicku starosta Mšena Martin Mach, v Novém Jičíně politik a ornitolog Petr Orel a v Jihlavě náměstek primátora Martin Kolář. Všech osm kandidátů o víkendu schválila Republiková rada.

Stropnický (SZ): Vědí, co. Vědí, jak. Takové lidi Senát potřebuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Matěj Stropnický
reklama

“Slíbil jsem na sjezdu před dvěma měsíci spolupráci zelených s místními hnutími a tady je: máme společné senátní kandidáty s hnutím PRO kraj! Martina Hausenblase v Ústí nad Labem, s Hnutím pro Prahu 11 Ladislava Kose na pražském Jižním Městě nebo s Forem Jihlava Milana Koláře na Vysočině. Jsou to lidé, kteří mají politickou zkušenost: Hausenblas byl náměstkem ústeckého primátora, Kos místostarostou Prahy 11, Kolář je dosud náměstkem jihlavského primátora. Vědí co a vědí jak, takové lidi Senát potřebuje. Vedle nich ale zelení navrhli na senátory i vlastní osobnosti a získali pro ně podporu další stran: současnou senátorku SZ Ivanu Cabrnochovou na Praze 10 (spolu s ČSSD), Petra Orla v Novém Jičíně (spolu s KDU-ČSL) a nominovali i dva vlastní kandidáty v těžkých obvodech samostatně: historika Pavla Himla v Českém Krumlově, starostu Mšena Martina Macha a kontrolorku evropských dotací v oblasti životního prostředí Věru Ježkovou. Vlastní senátorský klub zelených se po podzimních volbách stane skutečností,” uvádí Matěj Stropnický, předseda SZ.

“Ústecký region trápí špinavá historie, proto nutně potřebuje novou vizi. Uhlí již musí zůstat pod zemí, beru si za cíl využít svého vlivu a vytvořit z Ústí nad Labem významné regionální centrum kultury, dopravy vzdělanosti a businessu. Tahouny místní ekonomiky se stanou inovace a čisté technologie. Druhou misí pro mne je ochrana liberální demokracie a ústavnosti. Jsem a budu hlasitým kritikem excesů prezidenta a oligarchů. Rád bych nahradil v Senátu pana senátora Doubravu, který svými proruskými postoji z mého pohledu dělá ostudu nejen našemu regionu, ale celé vlasti,” uvádí Martin Hausenblas.

“Přinesla jsem do Senátu praktické zkušenosti z komunální politiky velké městské části Prahy. Díky zkušenostem z radnice Prahy 10 se mohu účinněji angažovat zejména v ochraně práv slabších skupin obyvatel – hendikepovaných, dětí nebo seniorů. Komunální zkušenosti z rekonstrukce vršovické ulice Moskevská nebo výstavby bytů pro vozíčkáře v Malešickém penzionu uplatňuji při přípravě zákonů. Také se zasazuji o přijetí zákona, který zakáže novodobé mučírny pro divoká zvířata, tzv. kožešinové farmy. Tento zákon v posledních týdnech zahájil svou cestu Parlamentem ČR," uvádí Ivana Cabrnochová, která svůj mandát obhajuje. Právě v obvodě Praha 10 byl v roce 2004 poprvé zvolen zelený senátor Jaromír Štětina, o deset let později úspěch zopakovala Ivana Cabrnochová. Ta je také vůbec nejmladší členkou současného Senátu.

“Kandiduji proto, aby Senát neobsadili pouze lidé nominovaní stranickými sekretariáty. Jsem vyslán autentickým hnutím vzniklým z občanské báze a mám za sebou deset let zkušeností z komunální sféry. Chci dosáhnout lepší vymahatelnosti práva, schválení antikorupčních zákonů Rekonstrukce státu a environmentálních témat SZ,” uvádí Ladislav Kos.

“V Senátu chci z principů zelené politiky reprezentovat především ochranu důstojnosti každého člověka a sociální spravedlnost. Mým hlavním tématem je vzdělávání. Dosáhnout chci zlepšení postavení a pracovních podmínek profesí, které pracují s lidmi, tj. učitelů, zdravotníků a zaměstnanců v sociální péči,” uvádí Pavel Himl.

“Jsme svědky morální devastace a do očí bijícího porušování zákonů a s tím související nízké vymahatelnosti práva, čemuž významně pomáhají i vrcholoví politici, kteří nedostatečně vnímají názory a podněty veřejnosti. Sport mne zformoval natolik, že umím bojovat i s nesnázemi v naší společnosti. Věřím, že když jsem dokázala úspěšně reprezentovat naši republiku, tak se stejným úsilím učiním vše proto, abych prosadila zájmy všech slušných lidí jak v obvodu Karlovy Vary, tak i v celé naší zemi. Politika je přece služba lidem,“ uvádí Věra Ježková.

“Rád bych využil svých dlouholetých zkušeností z regionální politiky a přispěl ke zkvalitnění legislativního procesu v parlamentu a k větší stabilitě tuzemského právního prostředí. Pokud získám mandát, rád bych prosadil daňové asignace pro neziskový sektor, podobně jako je to mu na Slovensku i v jiných okolních zemích,” uvádí Martin Mach.

“Chci zúročit své zkušenosti z působení v komunální politice a z dlouholeté praxe v oblasti ochrany přírody a životního prostředí. Jsem toho názoru, že by zákonodárci měli této problematice věnovat mnohem větší pozornost. Chtěl bych přispět k tomu, aby novojičínský region byl ještě příjemnějším místem pro život, aby odtud neodcházeli mladí lidé. Z pozice zákonodárce chci participovat na legislativě, která nebude zatěžovat občany ani právnické osoby zbytečnou byrokracii. Chci dosáhnout toho, aby se k problematice ochrany přírody, krajiny, zemědělské a lesní půdy přistupovalo zodpovědně a s plným vědomím toho, že jde o prioritní celospolečenský zájem a neobnovitelné přírodní zdroje,” uvádí Petr Orel.

Profily kandidátek a kandidátů za SZ do Senátu najdete na webu SZ.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profant (Piráti): eRouška 2.0 přibližuje naše životy v pandemii k normálu. Jak na to?

9:57 Profant (Piráti): eRouška 2.0 přibližuje naše životy v pandemii k normálu. Jak na to?

Aktuálně vyšla nová verze aplikace eRouška. Jedná se o prostředek, který nám všem může pomoci normál…