Suchánek (STAN): To sucho přece neskončilo

29.06.2020 18:02

Mám radost, že tzv. "zemědělské sucho" vyřešily deště v posledních týdnech a pro tuto chvíli není republika akutně ohrožena suchem.

Suchánek (STAN): To sucho přece neskončilo
Foto: STAN
Popisek: STAN
reklama

Svrchní vrstva půdy mnohde až do jednoho metru je prostoupena vodou. Přesto je správná chvíle akcelerovat snahy o komplexnější řešení zadržování vody v krajině a nepodléhat iluzím a názorům, že žádné sucho přece není. Svým dílem může docela účinně přispět každý – občan, firma, obec, kraj, stát.

Ochrana vody a zápas se suchem začíná v kopcích a lesích, které dostávají v posledních letech řádně zabrat kvůli kůrovcové kalamitě. I zde se ale dají dělat relativně rychlá a účinná opatření. Podívejme se třeba na tůňky v Beskydech. 

Obnova vícedruhových lesů je těžším, pomalejším, ale zcela nutným procesem. Zásahy v ostatní krajině ve prospěch zadržení vody musí probíhat souběžně.

Mnohá opatření mají v rukou zemědělci. Řešení meliorací na polích i v lesích, drobení lánů na menší pole, šetrnější zemědělství, méně technických plodin, méně chemie, více remízků, polních cest a alejí, zakládání mokřadů a tůní, vracení meandrů potokům a říčkám.

Včerejší mimořádné zasedání Poslanecké sněmovny, které se podařilo svolat kvůli boji se suchem a projednávání návrhů zákonů napříč spektrem, je nadějným začátkem pro ochranu vody.

To všechno a mnoho dalšího musíme řešit a rozpohybovat. Je to důležité. Pro budoucnost nás všech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátorka Pfeffer Ferklová: Soutěž Stavby Karlovarského kraje zná vítěze

22:13 Primátorka Pfeffer Ferklová: Soutěž Stavby Karlovarského kraje zná vítěze

20. ročník soutěže Stavby Karlovarského kraje vynesl městu Karlovy Vary stříbro za projekt Náplavky …