Šula (TOP 09): Praha 12 hledá jeden milion korun

28.01.2017 22:01

Praha 12 si pod vedením bývalé starostky Daniely Rázkové objednala knihu Praha 12 Křížem krážem. Kniha měla být zaplacena z inzerce. Přestože je v knize 15 stran inzerce, tak na účet MČ Praha 12 z těchto peněz nic nedorazilo.

Šula (TOP 09): Praha 12 hledá jeden milion korun
Foto: TOP 09
Popisek: TOP 09
reklama

Průběh jednání posledního zastupitelstva byl bouřlivý díky sporné směně pozemků, kterou koalice ANO, ČSSD a Změna pro Prahu 12 zařadila na program jednání.  Vše však zastínilo vystoupení předsedy klubu TOP 09 Petra Šuly, který otevřel kauzu knihy s názvem „Křížem krážem po Praze 12“.

Došlo ke zneužití veřejných prostředků nynější 1. místostarostkou Danielou Rázkovou? 

TOP 09 se podařilo shromáždit podklady, které minimálně dokazují, že došlo k selhání kontrolních mechanismů na radnici Prahy 12 a možná i zneužití pravomoci. Celá záležitost začala v období, kdy ještě funkci starostky zastávala Daniela Rázková / KDU-ČSL / ze Změny pro Prahu 12, tedy před plánovanou „výměnou starostů“. Záměr vydat další knihu o Praze 12 předkládala a celou přípravu řídila právě paní starostka. Výsledkem je kniha, které by slušel spíše název „ Křížem krážem po vládnutí Daniely Rázkové na Praze 12“. Důvod, proč nový starosta zastavil distribuci knihy, je však jiný. V rozporu s uzavřenou smlouvou o dílo je kniha plná reklamy od místních firem za skoro milion korun, která byla velmi pravděpodobně příjmem vydavatele místo městské části. Paní starostka navíc „protlačila“ uhrazení díla před jeho dokončením, rovněž v rozporu se smlouvou a pravidly městské části.

Diletantizmus nebo záměr

Rada MČ Praha 12 si smlouvou o dílo za 396 tisíc včetně DPH objednala vyhotovení a vydání knihy s tím, že cena obsahuje veškeré náklady zhotovitele na předmět smlouvy. Ve smlouvě není uveden jediný odkaz na nabídku, tu rada pouze vzala na vědomí a pro ostatní zastupitele i veřejnost zůstala tajná. V důvodové zprávě se píše, že cena za tisk publikace bude uhrazena z inzerce. Jednání u velkých inzerentů o „sponzorování“ či o celostránkové inzerci povede vydavatel ve spolupráci s MČ Praha 12. Na webových stránkách radnice se také objevila výzva pro podnikatele, že vyjde kniha o Praze 12, ve které mohou uveřejnit svou reklamu.

Komu patří kniha o Praze 12

V úvodu se dočteme, že publikace vychází za laskavé podpory MČ Praha 12.  Vydavatel vyrobil větší náklad knih, než si zadala radnice a prodává je v běžné distribuční síti, přestože ve smlouvě o tom není ani zmínka a MČ Praha 12 nemá žádný příjem z prodeje těchto výtisků. Navíc prý vydavatel požaduje ještě doplatek ve výši 250 tisíc korun, který odpovídá radou přijatým sponzorským darům.

Co je stále nezodpovězeno

Kdo komunikoval s vydavatelem a odsouhlasil konečnou podobu knihy? Většina radních tvrdí, že je kolegyně Rázková o ničem neinformovala.

Proč příslušný vedoucí odboru potvrdil příkaz k úhradě zálohové faktury, přestože musel vědět, že porušuje smlouvu i vnitřní pravidla? Obával se snad nepřízně tehdejší starostky?!

A jaké vlastně vládnou poměry na Radnici Prahy 12 pod vedením koalice ANO, ČSSD a Změny pro Prahu 12, když si musí starosta objednávat právní kancelář na posouzení toho, koho je Radou MČ Praha 12 objednaná kniha a koho výnosy z inzerce.

Petr Šula

  • TOP 09
  • místostarosta městské části

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Všechno nejlepší republiko – zůstaň suverénní a nezávislá!

12:12 Rozvoral (SPD): Všechno nejlepší republiko – zůstaň suverénní a nezávislá!

Dnes si připomínáme 102. výročí založení Československé republiky.