Svoboda (APB): Mojí motivací je pomoci odstranit naprostý chaos ve vedení zdravotnictví

20.09.2021 12:20 | Komentář

Komentář Petra Svobody, lídra Aliance pro budoucnost v Jihomoravském kraji. S jakými tématy jde do voleb a co je největším problémem kraje, jehož je lídrem.

Svoboda (APB): Mojí motivací je pomoci odstranit naprostý chaos ve vedení zdravotnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Aliance pro budoucnost představila stínové ministry vlády

Na politice mi neimponuje vůbec nic. Celý život jsem pracoval jako lékař, vědec i ředitel několika nemocnic. Mojí motivací je pomoci odstranit naprostý chaos ve vedení zdravotnictví.
 
Uvedu 2 aktuální příklady: Na ministerstvu zdravotnictví úplně chybí zdravý rozum. Nechalo zavřít velká očkovací centra ve FN týden před tím, než začne přeočkování na Covid 3. dávkou, které se bude týkat milionů lidí. Obvodní lékaři to kapacitně nezvládnou a navíc není pro ně vysoutěžen distributor nejpoužívanější vakcíny Pfizer. Kdo tedy bude očkovat? 
 

Anketa

Jste pro povinné očkování seniorů proti covidu-19?

26%
71%
hlasovalo: 41929 lidí
 
Nebo, zatímco ministr ruší testování Covidu ve školách u současně nejčastěji infikované skupiny dětí a mladistvých, ředitel UZIS chce naopak testovat i očkované. Celé to rozetnul a jak je to doopravdy řekl nejpovolanější odborník – premiér Babiš. Takhle to opravdu nejde, a proto jsme jak z hlediska úmrtnosti na Covid, tak i frekvence jeho výskytu, mezi pěti nejhoršími zeměmi na světě.  
 
Všechny funkce ve zdravotnictví obsadíme na základě odbornosti, stejně jako je to ve školství, justici či policii, aby nemocnici či ministerstvo nemohl řídit naprosto kdokoli s jakoukoli kvalifikací nebo i bez ní, což dnes možné je – politicky jmenované dělnické ředitele už jsme měli a co je toto jiného? 
 
Zavedeme spravedlivé financování nemocnic systémem DRG tak, aby za jeden výkon, např. laparoskopickou operaci žlučníku, dostaly všechny nemocnice stejnou úhradu. Usnadníme vzdělávání lékařů, aby mohla většina probíhat na domovském pracovišti. Základní plné vzdělání zdravotních sester bude středoškolské zakončené maturitou. Tím se zvýší počet zdravotníků v nemocnicích, protože nebudou nuceni trávit roky ve školících zařízeních. Podstatným zlepšením kvality rozhodování na všech úrovních se zlepší zdravotní stav obyvatel, tedy i kvalita života a prodlouží se průměrná doba dožití, což je náš hlavní cíl.
 
 
Největším problémem Jihomoravské kraje jsou nepochybně silnice. Nedaří se dostavět dálnicí na Vídeň, zatímco Rakušani jsou už u našich hranic, D1 kolem Brna má nedostačující 2 pruhy, cesta z Brna na Svitavy je označována jako silnice smrti a stav silnic II. a III. třídy je žalostný. Obchvaty a průtahy Brnem váznou, takže pravidelně jedete z jedné strany na druhou přes hodinu. Je mi jako Brňákovi nepochopitelné, jak může v Brně současně chybět adekvátní fotbalový, hokejový i atletický stadion?
 
Abych se vrátil ke zdravotnictví – víte, že v Jihomoravském kraji je 6 za 7 lůžkových nemocnic řízeno medicínskými laiky s mnohdy i bizarní kvalifikací jako lesní inženýr či policista, ale vždy s příslušností ke správně straně?
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Nesmíme se nechat odstrašit

13:21 Gregorová (Piráti): Nesmíme se nechat odstrašit

Europoslankyně za Pirátskou stranu Markéta Gregorová na plenárním zasedání ve Štrasburku vyzvala k p…