Svoboda (ČSSD): V Jablonci se očekává u zápisu více než pět stovek dětí

04.02.2016 9:58

Zápis na školní rok 2016–2017 proběhne v devíti jabloneckých základních školách zřizovaných městem ve čtvrtek 4. února od 12 do 18 hodin. „U zápisu do dvaceti prvních tříd očekáváme více jak pět stovek dětí,“ říká náměstek Svoboda.

Svoboda (ČSSD): V Jablonci se očekává u zápisu více než pět stovek dětí
Foto: cssd.cz
Popisek: Pavel Svoboda (ČSSD)

Devět jabloneckých základních škol se ve čtvrtek odpoledne otevře všem budoucím prvňáčkům, kteří přijdou k zápisu. „Letos očekáváme 518 dětí a 114 dětí, které měly z loňska odklad školní docházky,“ konstatuje náměstek pro školství a dodává, že ve školním roce 2015/2016 zasedlo do lavic 20 prvních tříd 490 žáků.

Kritéria pro přijímání děti do prvních tříd se oproti předešlým letům nezměnila, to základní - školský obvod podle trvalého pobytu dítěte - je stanovené zákonem. „Dále se přijetí řídí faktem, že školu už navštěvuje sourozenec. Pokud se přihlásí dětí víc, než je možné přijmout, bude škola losovat. Přijetí do třídy Montessori, která je součástí ZŠ 5. května, má zcela zvláštní kritéria zveřejněná na vlastních webových stránkách a tím nejdůležitějším je, že dítě přichází z mateřské školy Montessori,“ vysvětluje vedoucí oddělení školství a kultury (OŠK) Zdeňka Květová.

Město zřizuje devět základních škol se zákonem stanoveným školským obvodem

Každoročním problémem jsou odklady školní docházky, neboť v posledních letech ji má odloženou téměř 20 % dětí, které zůstávají v MŠ. „A pak se v nich v podstatě nudí. Proto by rodiče měli odklady pečlivě zvažovat,“ apeluje na rodiče budoucích prvňáků Svoboda.

Město zřizuje devět základních škol s vlastním, zákonem stanoveným školským obvodem. Ten nemají třídy Montessori, ZŠ Ant. Bratršovského a Svobodná základní škola, do nichž se mohou přihlásit děti z celého města. „Každý rodič má právo zvolit pro svého potomka školu i mimo svůj obvod. Riskuje ale pak, že dítě nemusí být kvůli kapacitě přijaté,“ připomíná náměstek Svoboda a dodává, že i příští školní rok bude otevřeno zřejmě 20 prvních tříd. Podle zkušenosti lze očekávat pravděpodobný převis poptávky ve školách Liberecká a Pivovarská. „K zápisu přichází ze školek stále poměrně početné ročníky dětí, proto ještě v několika dalších letech bude výběr školy z jiného, než vlastního školského obvodu rizikovější,“ uzavírá Pavel Svoboda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Michálek (Piráti): Zájmy advokátní lobby jsou pro ANO přednější

10:57 Michálek (Piráti): Zájmy advokátní lobby jsou pro ANO přednější

Poslanci ANO podlehli advokátní lobby. Novela daňového řádu se bude vztahovat pouze na daňové úniky …