Svoboda (KDU-ČSL): Případ novinářky v Kazachstánu musíme stále sledovat. Šíření nezávislých informací lze sice omezit, ale nikdy ne zcela potlačit

18. 3. 2016 7:36

Vystoupení v rámci rozpravy na březnovém plenárním zasedání europarlamentu k případu porušování lidských práv, demokracie a právního státu - konkrétně svobody projevu - v Kazachstánu, kde státní moc k potlačení svobody slova používá zástupná obvinění například z držení drog:

Svoboda (KDU-ČSL): Případ novinářky v Kazachstánu musíme stále sledovat. Šíření nezávislých informací lze sice omezit, ale nikdy ne zcela potlačit
Foto: Petr Kupka
Popisek: Pavel Svoboda

Všichni v tomto sále víme, že svoboda projevu je základním předpokladem demokracie, a to nejenom pro jednotlivé občany, ale zejména pro novináře. Bránit svobodné výměně názorů je nejen nedemokratické, ale také kontraproduktivní, protože šíření nezávislých informací lze sice omezit, ale nikdy se nedá zcela potlačit.

Je dvojnásob odsouzeníhodné, pokud k potlačení svobody slova používá státní moc zástupná obvinění například z držení drog, jak se to děje v Kazachstánu. Sám jsem měl možnost se osobně setkat se zástupci nezávislých médií v Kazachstánu a rád bych proto upozornil na nepřesnost v bodu odůvodnění D preambule našeho usnesení.

Novinářka Julia Kozlovová nebyla zbavena všech obvinění. Je stále obviněna z šíření falešných informací, což může vést k odsouzení až na sedm let. Je proto třeba stále její případ sledovat a podpořit ji a všechny další, kteří v Kazachstánu bojují za svobodu projevu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rejmont (TOP 09): Výročí komunistického puče

22:38 Rejmont (TOP 09): Výročí komunistického puče

Dnes uplynulo 70 let od komunistického puče. Vedl k pádu demokracie, k nastolení totality, k připoje…