Svoboda (ODS): Řešení, které máme na stole, dává prostor k odstranění všech chyb e-receptu

24.01.2018 18:47 | Zprávy
autor: PV

Projev na 6. schůzi Poslanecké sněmovny 24. ledna 2018 k senátnímu návrhu zákona o léčivech

Svoboda (ODS): Řešení, které máme na stole, dává prostor k odstranění všech chyb e-receptu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec ODS Bohuslav Svoboda

Hezké dobré odpoledne všem.

Jsme tady ve zvláštní situaci, protože máme předložený zákon ze Senátu, který časově je pozdě, protože už by musel řešit věci retroaktivně, protože zákon už byl přijat a platí a toto je jeho změna. A ten návrh senátní říká řadu věcí, se kterými já mohu souhlasit a můžeme souhlasit všichni, protože bohužel elektronický recept se připravoval deset let a díky neschopnosti SÚKLu v současné době neplní žádnou z funkcí jinou než kterou plní běžný papírový recept.

Jsme teď ale v situaci, kdy máme prošlý zdravotním výborem návrh změny, kterou předkládá ministerstvo nebo respektive ministr, s tím, že sankce za předepsání receptu papírového se na dobu jednoho roku ruší. Co to znamená? Ze zákona je povinna lékárna na papírový recept vydat lék. To, že to je na papírovém médiu, může nebo měl trestat jenom SÚKL, s lékárnou to nemá nic společného. Čili tento návrh, který předložilo ministerstvo, říká, že po dobu jednoho roku vedle sebe mohou běžet papírové a elektronické recepty. Je to velmi zásadní věc, protože jsem přesvědčen, že za tu dobu jednoho roku dojde vlastně k vyzkoušení toho elektronického receptu praxí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Agromamuti

Mohl byste zveřejnit komu přesně a jaké částky posílá tato vláda? Myslím v souvislosti s vaším tvrzením o zasílání miliard agromamutům. Netvrdím, že neříkáte pravdu, jen bych ocenil, kdybyste byl konkrétní. Děkuji.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kordová Marvanová: Navrhujeme kompetenci NKÚ nad hospodařením médií veřejné služby

23:08 Kordová Marvanová: Navrhujeme kompetenci NKÚ nad hospodařením médií veřejné služby

Projev na 17. schůzi Poslanecké sněmovny dne 6. května 2026 k senátnímu návrhu novely ústavy