Svobodní: Pokud se katalánci chtějí odtrhnout od Španělska, mají na to právo

11. 2. 2019 20:17

Komentář na facebookovém profilu ke snahám Katalánska o nezávislost

Svobodní: Pokud se katalánci chtějí odtrhnout od Španělska, mají na to právo
Foto: Svobodní
Popisek: Svobodní, logo.
reklama

V roce 2014 proběhlo nezávazné referendum, kterého se zúčastnilo kolem 40 % všech katalánců. 80 % z nich hlasovalo pro nezávislost Katalánska na Španělsku. O rok později vyhráli ve volbách do katalánského parlamentu zastánci nezávislosti 72 křesel ze 135, čímž získali většinu. Spoustu dalších členů tamního parlamentu také tehdy veřejně podporovalo možnost vypsání referenda o nezávislosti centrální vládou.

V roce 2017 proběhlo referendum o nezávislosti Katalánska, které ovšem měla na starosti separatistická většina poslanců v katalánském parlamentu. Snahy o osamostatnění a samotné vykonání referenda ovšem narazily na tvrdý a často násilný odpor ze strany španělské centrální vlády, která poté začala strůjce tohoto, ze španělského pohledu protiústavního, referenda zatýkat. Výsledkem je hrozba trestů odnětí svobody až na 25 let pro čelní katalánské politiky.

Svobodní věří, že pokud se občané Katalánska chtějí odtrhnout od Španělska, mají na to právo. Ctíme tak právo oblasti na sebeurčení, tedy právo vyhlásit nezávislost na ústřední moci. Podobně koneckonců vzniklo Československo na troskách Rakousko-Uherska. Držet násilně v rámci Španělska ty oblasti, které by chtěly být samostatné, není dlouhodobě udržitelné a povede pouze k dalšímu násilí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Airbnb? Řešením není žádná forma zákazu

21:01 Pospíšil (TOP 09): Airbnb? Řešením není žádná forma zákazu

Komentář na facebookovém profilu k Airbnb