Svobodní: Vláda chce zavést policejně-prokurátorský stát

08.04.2016 13:14

Svobodní se ostře vymezují proti návrhu nového zákona o státním zastupitelství z dílny ministra Pelikána (ANO 2011), který včera schválila vláda. Návrh zákona představuje snahu o další posílení nekontrolovatelnosti a neodpovědnosti státního zastupitelství.

Svobodní: Vláda chce zavést policejně-prokurátorský stát
Foto: red
Popisek: Logo Strany svobodných občanů

Koncepce návrhu zákona dle našeho názoru dostatečně nereflektuje skutečnost, že Ústava ČR (čl. 80) řadí státní zastupitelství pod odpovědnou moc výkonnou. Nechceme-li se stát policejně-prokurátorskou republikou, nelze připustit, aby se státní zastupitelství stavělo do pozice čtvrté moci ve státě.

Nepovažujeme v tuto chvíli za rozumné ani zrušení Vrchních státních zastupitelství, nedojde-li zároveň k reformě soudní soustavy. Tím spíše to platí v případě, kdy by došlo k centralizaci a dalšímu „zapouzdření“ státního zastupitelství. Návrh zákona rovněž počítá s vytvořením Speciálního státního zastupitelství, které by dozorovalo zájmově vybrané kauzy a fakticky si mohlo prostřednictvím přesunutí kauzy jinam vybírat pro přípravné řízení trestní (např. rozhodnutí o vzetí do vazby) soud z celé republiky.

„Speciální státní zastupitelství u nás naposledy existovalo v dobách tvrdé totality v 50. letech minulého století. Zvláště praxe státního zastupitelství v posledních letech, spojená s umělou a na hraně ústavnosti jdoucí změnou místní a věcné příslušnosti v mediálně známých kauzách ukazuje, že posílení pravomocí a nekontrolovatelnosti státního zastupitelství je ohrožením právního státu,“ uvádí Tomáš Grygar, expert Svobodných na právo.

Republikové předsednictvo Svobodných

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koudelka (Trikolóra): Babiši, nejsme všichni Češi

16:01 Koudelka (Trikolóra): Babiši, nejsme všichni Češi

Premiér Andrej Babiš v pražském Národním muzeu 17. 11. 2019 prohlásil, že jsme všichni Češi. Myslel-…