Svobodová (OMMO): Obětní beránek anebo ...?

30.04.2016 7:31

I když se některé hodnotové rámce u nás otřásají od jisté doby v základech a ne a ne se najít osobnost (osobnosti), která by občanům – schválně nepíši „národu“ – vysvětlila, že demokracie je proces, za nějž neseme odpovědnost všichni,...

Svobodová (OMMO): Obětní beránek anebo ...?
Foto: Občané městu, město občanům
Popisek: Občané městu, město občanům

Kroky pana Bartoše společenskou sférou sleduji, a jistě nejen kvůli jeho antisemitským postojům. Nevnímám je s nenávistí, spíše s jistým smutkem, zvláště když vidím, že dokáží opakovaně oslovit nemálo z nás a učinit z nás více či méně aktivní stoupence. On totiž pan Bartoš je jen jedním ze zprostředkovatelů těchto a podobných názorů, např.https://abbartos.wordpress.com/  , pravda, na naše končiny v tomto duchu dosti sofistikovaně a tzv. chytlavě. Nechybějí akce, emoce až vášně, a někteří zažívají opět své osobní „revolty“ s celospolečenským dosahem. Jakoby nikdy předtím nechodili ani na chvíli do školy, neměli své rodiče, prarodiče, příbuzné, nečetli žádnou literaturu, nemusí být nutně odborná, na téma nejen o holocaustu (šoa), nezaznamenali jediného pamětníka doby za ostnatými dráty, neviděli či neslyšeli o jediném filmu s touto tématikou – např. zesnulé režisérky Dany Vávrové a jejího partnera J. Vilsmaiera Poslední vlak, (2006), který šel v tomto týdnu na ČT 2. Možná se někteří pozastaví nad Schindlerovým seznamem z devadesátých let 20. stol. režiséra S. Spielberga, ale to by bylo na samostatné téma. A já nyní nemám v úmyslu vyvracet teorie o tom, jak může někdo „chválit“ nacistu Schindlera. Já ho nechválím, jen těch více než 1000 zachráněných lidí, Židů, má pro mě lidsky svůj význam.

Pravda, Bartošův tah byl rafinovanější – sáhl na tzv. hilsneriádu, jejíž tv-zpracování před časem uvedla ČT pod názvem dvoudílného filmuVražda v Polné. Rafinovanější v tom, že se v oné cause vraždy Anežky Hrůzové angažoval budoucí prezident T. G. Masaryk stojící u základů vzniku novodobé česko-slovenské státnosti a autorita – snad dosud uznávaná – i když tak vůbec nepíši z důvodů optimistických, ale spíše snahy vnímat a upozornit aspoň v této souvislosti na některé jasné kontury, na nichž ostatně participovaly jak politická spojenectví zleva, tak zprava a nejedna autorita to s vážností základů našeho státu stále ještě omílá ve svých projevech. I když se některé hodnotové rámce u nás otřásají od jisté doby v základech a ne a ne se najít osobnost (osobnosti), která by občanům – schválně nepíši „národu“ – vysvětlila, že demokracie je proces, za nějž neseme odpovědnost všichni, že kapitalismus není lepší čínský, ani ruský a „perou“ se s tím americkým stejně usilovně, protože rozpory jsou podstatou právě kapitalismu a na nich také staví a docela „slušně“ bohatnou… „Soudruzi“ v jisté straně se jistě rozpomenou. Jen doporučuji jít dál než do VUMLu, protože stejně tak to může skončit v Čapím hnízdu.

Bartošův tah ale útočí na to, co i v Čechách, bohužel, často nacházelo pozitivní odezvu – nacionalistickou, třídně nenávistní, antisemitskou strunku obalenou do akcí hrozících smrtí „těm“ u moci, protože podobná zjednodušení zahřejí duši nejednoho ideově neukotveného jednotlivce, který vidí, že konečně to někdo – „ ten Bartoš“ – těm „zmetkům“ nandal. Kdybyste se zeptali na alternativu, jakou nabízejí společnosti pro příštích cca 20 – 50 let, která ale svým význam překračuje význam „Babišova miliónového šeku“ Klokánkům, nerozpomenou se, neuslyšíme ji, oni totiž nevědí. A „Čechy Čechům“ je hodně, řekněme „dětinské“…

Ano. Bartošovo obvinění z „hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy.“[1] zní poměrně silně a demonstruje na první pohled, že je u nás postih podobných projevů pevně v rukou odpovědných orgánů. Jenže, co takhle stav myslí nás, našich spoluobčanů, politická kultura, otevřené diskuze s občany, úroveň mediální sféry – nikoliv té, co se rádoby nabízí v „kojzarovsko-ovčáčkovském duchu“ na téma Peroutka nebo moderovaných tv-debat, kde si na sebe zakřičíme a zase se rozejdeme.

Považuji proto „causu Bartoš“ za otevřenou. Vyslala totiž mj. signál, že jedné manipulaci se učinila jakoby přítrž – protože stát vedle p. Konvičky na tribuně za tónů národní hymny nebylo zrovna „košer“ a další více či méně oficiální tanečky mohou pokračovat.

Výsledek: volby budou a chceme-li měnit, přemýšlejme, že jimi to obvykle nekončí. Tedy – nemělo by.


[1] Policie obvinila Bartoše ze tří trestných činů kvůli podněcování nenávisti k Židům a imigrantům. Novinky.cz [online]. Dostupné: http://www.novinky.cz/krimi/402016-policie-obvinila-bartose-ze-tri-trestnych-cinu-kvuli-podnecovani-nenavisti-k-zidum-a-imigrantum.html[cit. 29. 4. 2016]

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Třináct miliard korun Zbyněk Stanjura věnoval obchodním řetězcům

16:21 Schillerová (ANO): Třináct miliard korun Zbyněk Stanjura věnoval obchodním řetězcům

Projev na 103. schůzi Poslanecké sněmovny 21. května 2024 - návrh na projednání bodu, nazvaného Účet…