TOP 09: Musíme myslet i na ty, kteří drží naši ekonomiku nad vodou

14.03.2020 11:32

Komentář na facebookovém profilu k doporučením vládě na pomoc živnostníkům

TOP 09: Musíme myslet i na ty, kteří drží naši ekonomiku nad vodou
Foto: TOP 09
Popisek: TOP 09

Přestože zdraví je na prvním místě, musíme myslet i na ty, kteří drží naši ekonomiku nad vodou. Právě dnešní dny mohou být pro menší podnikatele a živnostníky téměř likvidační. TOP 09 proto nabízí sedm doporučení vládě, která by skutečně vytrhla živnostníkům trn z paty.

 1. Odklad platby daní z příjmu a odvodů o 3 měsíce a následné rozložení odložené platby do 12 měsíců (podnikatel by zažádal o splátkový kalendář a finanční úřad by vyhověl).

  - Odložení platby a daňového přiznání je pouze odložení problému. Náklady je nutné maximálně oddálit a rozložit do co nejdelší doby.
   
 2. Zrušení zálohy daně z příjmu k 15.3. a 15.6. Následné zálohy snížit na polovinu (pro OSVČ odložit platby záloh obdobně).

  - Přestože podnikatelé mají připraveny peníze na zálohy, je žádoucí, aby byly použity pro rezervu a pokrytí nákladů.
   
 3. Bezúročné půjčky od 50.000,- Kč do 15.000.000,- Kč (úprava programu COVID), pro OSVČ nebo malé a střední podniky. Splácet může začít kdykoliv, nejpozději však v lednu 2021.

  - Malé a střední podniky by měly mít nárok i na menší půjčky. Jsou to právě malí podnikatelé, kteří mnohdy nemají dostatek finančních rezerv.
   
 4. Odklad splátek úvěrů a hypoték pro OSVČ, malé a střední podniky minimálně o 3 měsíce. (prodlouží se splácení úvěru).

  - Živnostníci se musí potýkat se situací, na kterou nemohl být nikdo z nich připraven. Stát by se měl maximálně snažit o to, aby si jejich firmy a živnosti uchovaly alespoň částečnou stabilitu.
   
 5. V případě, že by opatření proti šíření viru trvala déle než 3 měsíce, měli bychom přistoupit ke snížení odvodů za zaměstnance nebo OSVČ na polovinu po dobu jednoho roku.

  - Firmy přijdou o zákazníky, zaměstnanci nebudou moci pracovat a výkon ekonomiky zákonitě klesne. Klíčové bude udržet jejich finanční i provozní stabilitu.
   
 6. Odklad 3. a 4. vlny EET

  - Zavádět nová pravidla evidence tržeb ve chvíli, kdy je jen málokdo schopen odhadnout svůj finanční plán, postrádá smysl.
   
 7. Zvýšit míru tolerance státní správy vůči opožděným platbám a penále daňových nedoplatků.

  - Také finanční správa by měla v nelehké době být solidární. Vyšší tolerancí by zmírnila tlak na poctivé podnikatele, kteří své závazky sice splácejí, ale mohou se v důsledku krize opozdit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Nebudeme bourat šanci na změnu

22:57 Jurečka (KDU-ČSL): Nebudeme bourat šanci na změnu

Komentář na facebookovém profilu k otázce manželství pro všechny