Telička (ANO): Naše podniky někdy vůbec nemají ponětí o možnostech, které nabízí oběhová ekonomika

03.08.2016 5:26 | Zprávy

Jedním z velkých evropských ekonomických témat je tzv. oběhové hospodářství, které může v budoucnu zásadně změnit způsob nakládání se surovinami a přístup k designu a výrobě. Systém oběhového hospodářství počítá s co možná nejúčinnějším využíváním výrobků jako druhotných surovin za současného snižování objemu odpadu a negativních dopadů na životní prostředí. Tento systém bude výhodný pro spotřebitele, kteří budou moci výrobky využívat delší dobu, i pro firemní sektor, protože vytvoří řadu příležitostí v oblastech opětovného využívání výrobků, údržby a oprav, recyklace a poskytování servisních a dalších služeb.

Telička (ANO): Naše podniky někdy vůbec nemají ponětí o možnostech, které nabízí oběhová ekonomika
Foto: Petr Kupka
Popisek: Europoslanec Pavel Telička na přednášce pro studenty Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava

Jedním z problémů při plánovaném přechodu je nedostatečná provázanost rozhodujících aktérů, především výrobní sféry a finančních institucí. Pavel Telička proto přišel s návrhem na vytvoření platformy, jejímž prostřednictvím by mohli zástupci těchto sektorů sdílet informace a zkušenosti, identifikovat vhodné investiční příležitosti a v důsledku tak urychlit přechod na oběhové hospodářství. Evropská komise v polovině července zařadila tento návrh do užšího výběru projektů, které mají šanci na financování z rozpočtu EU.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Máte dojem, že je v Praze dostupné bydlení?

Není a to jste byl několik let i primátor a ve vedení Prahy jste i teď, tak jak vám věřit, že pro lepší dostupnost opravdu něco uděláte, když jste do teď nic neudělali, a to jste byli i ve vládě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Vlček: Strategická ložiska a výstavba v Dukovanech

16:21 Ministr Vlček: Strategická ložiska a výstavba v Dukovanech

Zástupci stavebních firem, výrobců stavebních materiálů a developerů jednali s ministrem Lukášem Vl…