Thoma: Rekonstrukce Slavie už je na dohled

23.10.2021 7:37

Stavební povolení do jara 2022, potom výběr stavební firmy – a rekonstrukce kulturního domu Slavie může začít.

Thoma: Rekonstrukce Slavie už je na dohled
Foto: Redakce
Popisek: Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma

Moderní dostavbou směrem k Jihočeskému muzeu se zvětší kapacita sálu, v přízemí zde vznikne kavárna a také se promění i okolí s letní scénou a nábřeží, které se bude svažovat až k řece. 

Anketa

Chcete Pekarovou Adamovou za předsedkyni Poslanecké sněmovny?

4%
93%
hlasovalo: 45765 lidí
Odhad nákladů činí 460 mil. Kč bez DPH, z toho by 80 % z uznatelných nákladů měly pokrýt dotace.

Rada města již schválila veřejnoprávní smlouvu, která nahrazuje rozhodnutí o umístění stavby (územní rozhodnutí).  „Tento postup nám ušetřil několik měsíců času oproti klasickému územnímu řízení. Již nyní jsme lehce napřed v harmonogramu. Vydání stavebního povolení předpokládáme v prvním čtvrtletí 2022, výběr zhotovitele bude bezprostředně navazovat. Musím pochválit všechny od projektantů, přes konzultantů až po pracovníky magistrátu, je to výjimečně efektivní tým,“ uvedl 1. náměstek primátora Juraj Thoma (HOPB).

Slavie se bude přestavovat a dostavovat podle návrhu zahraničních architektonických studií – pařížského Ateliér Chaix & Morel et Associé(link is external) a vídeňského Christian Anton Pichler(link is external) a architekt Jan Proksa(link is external). Ta zvítězila v architektonické soutěži pořádané městem od září 2019 do července 2020 formou soutěžního dialogu.

„Tato forma architektonické soutěže byla v Českých Budějovicích použita vůbec poprvé. Oproti klasické formě, kdy soutěžící projektují podle pevného zadání a porota vybírá až z hotových projektů, se v rámci soutěžního dialogu postupně zadání upřesňuje a ideje a řešení se vyvíjejí za účasti soutěžících, poroty a dalších přizvaných odborníků a konzultantů. Ze strany města jsme do soutěžního dialogu zapojili představitele všech politických stran v zastupitelstvu města, abychom dosáhli opravdu široké shody, která je u takto významného projektu důležitá,“ upozornil Thoma.

Návrhy všech účastníků soutěžního dialogu byly veřejnosti představeny na výstavě přímo ve Slávii na přelomu srpna a září 2020 a pak byla podepsána smlouva s vítězi na zpracování podrobné projektové dokumentace.

Slavie je jako strategický projekt města zařazena do programu tzv. ITI Českobudějovické aglomerace (ITI = integrovaná teritoriální investice), což na rekonstrukci umožní čerpat již zmíněnou evropskou dotaci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mračková Vildumetzová (ANO): Na takováto gesta není vhodná doba

22:06 Mračková Vildumetzová (ANO): Na takováto gesta není vhodná doba

Reakce na předání ocenění dosavadním hejtmanům Karlovarského kraje.