Tošenovský (ODS): Energetická unie? Jen nové úřady, pohádky a boj s klimatem

27.02.2015 14:28 | Zprávy
autor: ODS

Diskuse o tzv. energetické unii, kterou ve středu otevřel eurokomisař Šefčovič, je teprve v počátku, přesto nabízí podle místopředsedy ODS Evžena Tošenovského především zklamání. Cílem komise je hlavně další centralizace rozhodování do Bruselu a ještě vyšší podpora tzv. obnovitelných zdrojů.

Tošenovský (ODS): Energetická unie? Jen nové úřady, pohádky a boj s klimatem
Foto: Daniela Černá
Popisek: Evžen Tošenovský

„Byli bychom rozhodně pro, pokud by snahy komise vyústily ve skutečné otevření trhu, který je nyní hrůzně pokroucen všemožnými zelenými dotacemi,“ říká Evžen Tošenovský. „Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že má vzniknout jen další úřednický moloch.“

Nebezpečí tkví podle Evžena Tošenovského v dalším posilování pravomocí unijní agentury ACER, která zatím pouze koordinuje činnost nezávislých národních regulátorů. Vznik celounijního regulátora by mohl vést k prolomení dosud uznávaného práva členských států určit si svůj „energetický mix“, tedy z jakých zdrojů vyrábějí kolik energie, a to vzhledem ke svým odlišným geografickým podmínkám. „V takovém případě bychom debatu o posílení jaderné energetiky mohli rovnou ukončit a stali bychom se závislými na nevýhodném dovozu energie z jiných států,“ varuje Evžen Tošenovský.

Zcela z oblasti sci-fi jsou pak podle Tošenovského představy komise o dalším posilování "obnovitelných" zdrojů prostřednictvím tzv. chytrých sítí (smart grids).

„Evropě zoufale chybí především zcela základní infrastruktura, která by byla schopna vyrovnávat obrovské výkyvy způsobované větrnou a solární elektřinou. Sítě, které by si přebytkovou energii ‚přehazovaly‘ mezi sebou nebo ji skladovaly, jsou zatím v nedohlednu, proto se naopak jako racionální jeví omezování dotací pro obnovitelné zdroje,“ říká Evžen Tošenovský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Grolich (KDU-ČSL): Regionální veřejnoprávní média jsou pro jižní Moravu nenahraditelná

19:11 Grolich (KDU-ČSL): Regionální veřejnoprávní média jsou pro jižní Moravu nenahraditelná

Hejtman Jan Grolich iniciuje petici za zachování regionálního vysílání České televize a Českého rozh…