Tošenovský (ODS): Energetická unie? Jen nové úřady, pohádky a boj s klimatem

27.02.2015 14:28 | Zprávy
autor: ODS

Diskuse o tzv. energetické unii, kterou ve středu otevřel eurokomisař Šefčovič, je teprve v počátku, přesto nabízí podle místopředsedy ODS Evžena Tošenovského především zklamání. Cílem komise je hlavně další centralizace rozhodování do Bruselu a ještě vyšší podpora tzv. obnovitelných zdrojů.

Tošenovský (ODS): Energetická unie? Jen nové úřady, pohádky a boj s klimatem
Foto: Daniela Černá
Popisek: Evžen Tošenovský

„Byli bychom rozhodně pro, pokud by snahy komise vyústily ve skutečné otevření trhu, který je nyní hrůzně pokroucen všemožnými zelenými dotacemi,“ říká Evžen Tošenovský. „Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že má vzniknout jen další úřednický moloch.“

Nebezpečí tkví podle Evžena Tošenovského v dalším posilování pravomocí unijní agentury ACER, která zatím pouze koordinuje činnost nezávislých národních regulátorů. Vznik celounijního regulátora by mohl vést k prolomení dosud uznávaného práva členských států určit si svůj „energetický mix“, tedy z jakých zdrojů vyrábějí kolik energie, a to vzhledem ke svým odlišným geografickým podmínkám. „V takovém případě bychom debatu o posílení jaderné energetiky mohli rovnou ukončit a stali bychom se závislými na nevýhodném dovozu energie z jiných států,“ varuje Evžen Tošenovský.

Zcela z oblasti sci-fi jsou pak podle Tošenovského představy komise o dalším posilování "obnovitelných" zdrojů prostřednictvím tzv. chytrých sítí (smart grids).

„Evropě zoufale chybí především zcela základní infrastruktura, která by byla schopna vyrovnávat obrovské výkyvy způsobované větrnou a solární elektřinou. Sítě, které by si přebytkovou energii ‚přehazovaly‘ mezi sebou nebo ji skladovaly, jsou zatím v nedohlednu, proto se naopak jako racionální jeví omezování dotací pro obnovitelné zdroje,“ říká Evžen Tošenovský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Trefné

,,Politika se změnila v soutěž o to, kdo koho označí za většího lumpa. O budoucnosti se mluví stále méně. Návrhy se neposuzují podle jejich přínosu, ale podle toho, kdo je vyslovil. Politické strany se většinou zabetonovaly ve svých pozicích, a to samé se často stalo i s jejich členy a kandidáty. Za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.