Třešňák (Piráti): Dochází ke dvojí diskriminaci jedněch typů pacientů na úkor druhých

06.05.2021 22:13

Interpelace na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 6. května 2021na ministra Arenbergera ve věci českého lázeňství.

Třešňák (Piráti): Dochází ke dvojí diskriminaci jedněch typů pacientů na úkor druhých
Foto: Piráti
Popisek: Petr Třešňák (Piráti)

Pěkné odpoledne, vážený pane ministře. Na úvod musím poděkovat za částečné uvolnění lázeňských provozů alespoň pro očkované osoby a osoby po covidu. Nicméně ta oblast českého lázeňství si zaslouží větší pozornost.

Anketa

Jste Čech, nebo Evropan?

96%
2%
hlasovalo: 22999 lidí

Opět zdůrazním, že v době, kdy uvažujeme o rozvolnění většiny služeb obecně, a to třeba jen s negativním antigenním testem, je zcela absurdní omezovat služby zdravotnické. Protože současné opatření obecné povahy zásadně zasahuje do ústavně zaručeného práva pacientů na ochranu zdraví dle článku 31 Listiny základních práv a svobod. Pokud tedy dochází k nějakým nezbytným nutným omezením těchto základních lidských práv, musí být toto omezení pro všechny stejné a není možné při omezování lidských práv nějaké skupiny privilegovat. Vlastně zde došlo k popření této rovnosti a dochází ke dvojí diskriminaci jedněch typů pacientů na úkor druhých. A to se za prvé projevuje ve srovnání právě s jinými pacienty, jejichž léčba je však hrazena z veřejného zdravotního pojištění. A to druhé, tím je, že u všech ostatních zdravotnických služeb či zákroků není omezení pokud jde např. o ambulantní rehabilitace nebo odborné léčebné ústavy, které lázním přímo konkurují např. léčbou stejných diagnóz.

Můj dotaz tedy zní: Narovná ministerstvo v co nejkratší době právě tuto vzniklou diskriminaci lázní v rámci vládních opatření? Případně, zda se sejde se zástupci českého lázeňství, abyste řešili optimální způsob uvolnění opatření v těchto provozech. Zde musím zmínit, že jejich klienti a zaměstnanci jsou pravidelně testováni nebo očkováni a není tedy důvod to spuštění příliš odkládat nebo alespoň lze určit, za jakých podmínek a kdy jim bude umožněno fungovat. Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Talíř (KDU-ČSL): Nechte se prosím naočkovat

22:10 Talíř (KDU-ČSL): Nechte se prosím naočkovat

Vyjádření 1. náměstka Františka Talíře k pandemické situaci