Elektronizace zdravotnictví dělá starosti nejen lékařům a pacientům, ale také poslancům z řad Pirátů. Příští rok hrozí kvůli povinnému zavedení ePreskripce (elektronického receptu) a EET, že řada lékařů ukončí svou praxi. Tím vznikne problém především v odlehlých regionech, kde je náročné sehnat za končícího lékaře náhradu. Piráti proto dlouhodobě upozorňují, že by mělo dojít k odkladu elektronizace. Piráti proto přicházejí s návrhy, díky kterým nebude dostupnost zdravotní péče ohrožena.
„Předchozí sněmovna bohužel možnost odkladu promeškala, zdravotnictví by přitom potřebovalo minimálně ještě dva roky na postupnou přípravu. Pokud by bylo možné tento návrh prosadit například v rámci institutu legislativní nouze, udělali bychom to. Je však otázkou, zda by tento návrh našel podporu u ostatních klubů,“ konstatuje Petr Třešňák, poslanec České pirátské strany a člen parlamentního výboru pro zdravotnictví. Odklad navrhují také senátoři, ani jejich návrh zatím ale nebyl schválen. „Proto teď nezbývá než se k aktuální situaci postavit maximálně konstruktivně a především tak, aby elektronizace neměla negativní dopad na lékaře a jejich pacienty,“ podotýká Petr Třešňák. Podle něj by mělo zapojení se do ePreskripce přinášet zúčastněným zdravotníkům benefity, které je budou k elektronizaci dostatečně motivovat. „Argumenty, podle kterých zabrání elektronické recepty padělání, vidím jako neopodstatněné. Stále totiž bude možné ve výjimečných případech vystavit papírový recept. Tyto výjimečné případy však není schopná lékárna ani pojišťovna ověřit. Recepty na omamné látky budou nadále pouze papírové,“ vysvětluje Třešňák.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV