Třešňák (Piráti): Karlovarský a Ústecký kraj jsou jedny z nejvíce postižených regionů těžbou uhlí

11. 6. 2019 21:34

Komentář na facebookovém profilu k problematice uhlí

Třešňák (Piráti): Karlovarský a Ústecký kraj jsou jedny z nejvíce postižených regionů těžbou uhlí
Foto: Piráti
Popisek: Petr Třešňák (Piráti)
reklama

Dnes jsme se účastnili s Miroslav Balatka - senátor kulatého stolu k "Novele zákona o emisních povolenkách" organizovaného Dana Balcarová na půdě Výboru pro životní prostředí PSP.

Karlovarský a Ústecký kraj jsou jedny z nejvíce postižených regionů těžbou uhlí a také jeho spalováním. Bohužel vláda ani MŽP v této novele nechce tuto problematiku aktivně řešit.

V následujícím období se totiž naplní nově zřízený "Modernizační fond" částkou zhruba 100 mld. Kč. Ačkoli z něj plátci v systému EU-ETS budou moci žádat například na modernizaci/změnu palivové základny případně obnovitelné zdroje, tak tato novela nijak přímo nezvýhodňuje tyto regiony

Na to se i Miroslav Balatka opakovaně zástupců ministerstva dotazoval a odkazoval na petici právě na podporu návratu peněz z emisních povolenek do regionů.
Prostředky však mají být využity smysluplně a vázané na konkrétní účely a rozhodně nemají být rozpuštěny ve státním rozpočtu, aby se z nich pak v jiné kapitole dotovali nové linky na toustový chleba.

Osobně jsem se v souvislosti s modernizačním fondem dotazoval i na jeho využití pro ČISTOU MOBILITU, což sám považuji za největší přínos, ale zároveň i obavu, zda do škatulky modernizačního fondu nebude zahrnuto i spalování odpadů. Protože konvenční spalovny odpadů patří mezi největší producenty CO2.

Nebyl by to seminář nebo kulatý stůl bez nějakých oft-topic poznámek, tak nám tu pan Čížek z Hospodářské komory vysvětloval nesmyslnost obchodování s emisními povolenkami (to by se ještě dalo souhlasit), ale pak to zakončil vysvětlováním Jevonsova paradoxu .. a to je už doopravdy konečná.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakušan (STAN): Vláda musí začít naslouchat krajům a řešit praktické problémy očkovací strategie

22:13 Rakušan (STAN): Vláda musí začít naslouchat krajům a řešit praktické problémy očkovací strategie

Piráti a Starostové na společné tiskové konferenci představili konkrétní problémy v očkovací strateg…