Třeštíková: Rádi oželíme, když Praha opustí přední příčky destinací levného alkoturismu

19.10.2020 16:47

Praha má novou strategii cestovního ruchu: více domácích turistů a potřeby města na prvním místě.

Třeštíková: Rádi oželíme, když Praha opustí přední příčky destinací levného alkoturismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radní hl. m. Prahy Hana Třeštíková
reklama

Vedení města společně s městskou společností Prague City Tourism a ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy připravilo Koncepci příjezdového cestovního ruchu hlavního města Prahy. Jejím smyslem je vybalancovat ekonomické přínosy turismu se strategickým zájmem města a jeho obyvatel. Nastavuje tak nový, komplexní a udržitelný přístup k problematice cestovního ruchu na území hlavního města. Koncepci ve čtvrtek 15. října 2020 jednomyslně schválili pražští zastupitelé.

„Nově vzniklá koncepce je plánem na několik let dopředu, jak maximalizovat pozitiva cestovního ruchu a minimalizovat negativa s ním spojená. Neřešíme pouze samotný turismus jako takový, ale reflektujeme potřeby a zájmy města a jeho obyvatel. Chceme kultivovat příjezdový cestovní ruch pro kultivovanou klientelu, která má zájmem o místní prostředí, vyhledává originální, autentické a lokální produkty a služby a utratí zde i více peněz,“ říká Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury a cestovního ruchu, a dodává: „Myslím, že všichni rádi oželíme, když Praha opustí přední příčky destinací levného alkoturismu.“

Koncepce reaguje na problémy dlouhodobě přetíženého centra, které se jen těžko vyrovnává s negativními vlivy overturismu a tzv. turistifikací, kdy dochází k vytlačování funkcí denní potřeby pro rezidenty a jejich nahrazování funkcemi a službami cílenými výhradně na turisty. Nová koncepce to chce změnit. Je koncipována ku prospěchu kvality života Pražanů, klade důraz na kulturní dědictví a unikátnost, kterou Praha disponuje, a chce vytvářet prostředí pro rozvoj turismu v rámci udržitelného rozvoje města.

Koncepce bude realizována prostřednictvím akčního plánu, který každoročně vypracuje Prague City Tourism. Akční plán stanoví konkrétní kroky pro jednotlivé oblasti a bude projednán s dotčenými radními. Naplňování koncepce se neobejde bez zapojení všech relevantních aktérů, jako jsou Magistrát hlavního města Prahy, městské části, klíčové organizace a instituce na úrovni města i státu, místní obyvatelé či podnikatelský a neziskový sektor.

Nová strategie se připravuje na období, kdy se do Prahy postupně začnou vracet turisté. Díky ní chce hlavní město lépe komunikovat s Pražany, zvýšit podíl domácích turistů vůči zahraničním a zajistit udržitelný cestovní ruch. Koronavirová krize podle odborníků ukázala, že se jedná o správný směr, jakým by se měl cestovní ruch v Praze ubírat. O důležitosti a potřebnosti koncepce svědčí i fakt, že minulý čtvrtek její přijetí na zasedání Zastupitelstva hl. m. Prahy jednomyslně schválili všichni přítomní zastupitelé.

Město společně s Prague City Tourism už realizuje první kroky plynoucí ze strategie. Například vytváří nové turistické trasy, které vedou mimo centrum města. Také pracuje na známce udržitelného turismu nebo ekologizaci zásobování města. Dále připravuje nástroje tzv. smart turismu, tedy aplikaci, která přinese data o preferencích turistů, díky kterým bude možné nastavit další navázané služby. S tím souvisí i výzva pro metropoli stát se bezbariérovým městem.

Podle předsedy představenstva Prague City Tourism Františka Cipra je také cílem zlepšit komunikaci i vůči turistům, které bude město informovat o limitech, pravidlech a kultuře chování v Praze. Praha toho chce docílit například tím, že bude rozvíjet noční život tam, kde nebude tolik rušit místní. Také chce vytvořit takovou nabídku pro návštěvníky, kteří se budou do hlavního města opakovaně vracet.

„Jedná se o první ucelenou koncepci destinačního managementu města. V budoucnu chceme mimo jiné podporovat turismus mimo hlavní sezónu a cílit na návštěvnické skupiny, které do Prahy jezdí z jiného důvodu, než se rychle vyfotit na Karlově mostě nebo přijet do Prahy na bezbřehou party,“ uzavírá František Cipro.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová Adamová (TOP 09): Pomoc se snaží být velmi cílená, ale vždycky na někoho zapomene

12:27 Pekarová Adamová (TOP 09): Pomoc se snaží být velmi cílená, ale vždycky na někoho zapomene

Projev na 81. mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny 28. ledna 2021 k navrženému programu