Trikolora: Legislativní návrh vlády není v souladu s Ústavou ČR

28.02.2023 8:33 | Tisková zpráva

Tisková zpráva k novele zákona o důchodovém pojištění

Trikolora: Legislativní návrh vlády není v souladu s Ústavou ČR
Foto: Trikolora
Popisek: Trikolora - logo

Trikolora vyslovuje zásadní nesouhlas se změnou valorizačního mechanismu valorizace důchodů, tak jak je navrhován v novele zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění v pozdějším znění. Jediným argumentem předkladatele zákona je, že valorizace důchodů je příliš náročná pro veřejné rozpočty, ale potom měl být takový zákon předložen včas tak, aby byl řádně projednán.

Anketa

Je dobře, že ANO a SPD chtějí ve Sněmovně obstruovat kvůli snížení valorizace důchodů?

96%
2%
hlasovalo: 31591 lidí

Trikolora nezpochybňuje právo koalice na zákonnou změnu valorizačního koeficientu u důchodů. Vláda však měla se svým návrhem přijít podstatně dříve, kdy ještě nebyl naplněn zákonný nárok na valorizaci, to je 5% zdražení spotřebního koše. Tento nárok byl naplněn v lednu 2023, proto je zřejmé, že současný legislativní návrh vlády není v souladu s Ústavou ČR. Obdobný názor má řada ústavních právníků. Jako příklad uvádíme názor prof. Jana Kysely, který uvedl v Novinkách dne 20. 2. 2023: „Otázka případné protiústavnosti je v tzv. retroaktivitě, tedy zásahu do nabytých práv. Jde o to, jestli ve chvíli, kdy inflace za dané období přesáhne pět procent, automaticky vzniká nárok na valorizaci v konkrétní výši, kterou nařízení vlády pouze převede do čísel.“

Trikolora rovněž upozorňuje na problém invalidních důchodů, které jsou i ve 3. stupni výrazně nižší, než je průměrná výše důchodů. V roce 2021 činil tento rozdíl téměř tři tisíce korun. V souvislosti s valorizacemi v roce 2022 došlo k dalšímu rozevření nůžek mezi průměrnými starobními důchody a invalidními důchody.

Argument, že zvýšení nižších důchodů o pevnou částku bude pokrývat procentuální růst inflace, je falešným argumentem, protože nominální výše důchodu je, vzhledem k cenové hladině základního zboží, zcela nedostatečná. Odstranění zásluhovosti důchodů již v roce 2011 zamítl Ústavní soud, přesto se koalice opětovně pokouší o stejnou chybu.

Zuzana Majerová
předsedkyně Trikolory

Václav Krása
expert Trikolory na sociální problematiku

V Praze, 28. února 2023

reklama

autor: PV

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Proč jsou veřejné charitativní sbírky daněny?

Sbírku na Martínka chcete sice od daně osvobodit, což je super, ale mě šokovalo, že jde o výjimku. Není to nelidské danit pomoc potřebným? Hodláte s tím něco dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Primátor Svoboda: Pokud má policie plnit své povinnosti, potřebuje vybavení a zázemí

14:07 Primátor Svoboda: Pokud má policie plnit své povinnosti, potřebuje vybavení a zázemí

Pražští radní projednali hned několik záměrů na podporu Městské policie hl. m. Prahy i Krajského řed…