Tureček (ANO): Chtěl bych varovat před jakýmkoliv rozmělňováním opatření

01.03.2024 17:17

Projev na 94. schůzi Poslanecké sněmovny 1. března 2024 k vodnímu zákonu

Tureček (ANO): Chtěl bych varovat před jakýmkoliv rozmělňováním opatření
Foto: Repro ČT24
Popisek: Karel Tureček, poslanec ANO

Děkuju za slovo, paní předsedající.

Tak ono už tady toho zaznělo hodně kolem záplavových území. Já bych skutečně chtěl tuhletu Sněmovnu varovat před jakýmkoliv rozmělňováním prostě těchto opatření v záplavových územích. A řeknu hned nějaký historický vývoj. Ta výjimka, historické letní tábory, se tam dostala po pečlivé diskusi. To je definice, kterou prostě mají pod kontrolou jak hasičský záchranný sbor, tak správci povodí, podniky povodí, a oni přesně vědí prostě, kde ten tábor je, kdy tam bude se stanovat a hlavně vědí, jak se tam vyvíjejí ty odtokové a srážkové poměry.

Anketa

Která vládnoucí strana zatím nejvíce prospěla České republice?

2%
3%
0%
92%
0%
0%
3%
hlasovalo: 49888 lidí

Takže v momentě, kdy je výstraha Českého hydrometeorologického ústavu, ten příslušný technik státního podniku povodí už ten tábor hlídá. A většinou jsou to prostě tábory, které jsou u vodohospodářsky významných vodních toků. Jinými slovy, kdy ten vrchol toho průtoku většinou přichází za šest, dvanáct hodin nebo dvacet čtyři hodin. Takže určitě je tam časový prostor prakticky reagovat na tu povodňovou situaci.

Nicméně úplná výjimka pro tyhlety letní tábory, tak před tím zásadně varuju, protože bychom to dostali do kategorie táborů, který jsou u bystřin, u drobných vodních toků, a tam skutečně vůbec se neví, jak se ten odtokový poměr bude vyvíjet v případě takzvané bleskové povodně. Tady skutečně varuju.

A jenom pro vaši informovanost; tam, kde jsou ty historické letní tábory, tak to se týká vodohospodářsky významných vodních toků. Těch máme 20 tisíc kilometrů, bystřin máme 34 tisíc kilometrů, drobných vodních toků máme 25 tisíc kilometrů. Takže je to mnohem větší území a upozorňuju na to, že tam dochází prakticky k zvýšení průtoku během i desítek minut. Takže bystřina, která má průtok třebas ráno pět vteřinových litrů, během bleskové povodně během třiceti minut může nabrat kubíky, kubíky za sekundu. Takže já skutečně před tímhletím důrazně a důrazně celou Sněmovnu varuju.

Děkuji.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aliance za nezávislost ČR: Kompletní kandidátka proti přijetí eura

23:08 Aliance za nezávislost ČR: Kompletní kandidátka proti přijetí eura

Naši kandidáti jsou velmi stateční a charakterní lidé, prověření časem a životem.